btbilgi

Dünya çapında tüm telekom operatörleri ve teknoloji firmaları 5G ile gelecek yeniliklerin peşinde. Operatörler bir an önce 5G ağlarını devreye sokmaya çalışıyorlar. Firmalar ise bu ağlar üzerinden sağlayacakları servisleri ve 5G destekleyen yeni nesil cihazları hazırlama aşamasında. Fakat gelecek herkes için pembe değil. Bir grup uzman kablosuz 5G aktarım cihazlarından yayılacak dalgaların, hava durumu tahmin altyapılarını ciddi biçimde etkileyeceğini düşünüyor.

ABD’nin telekom sektörünü düzenleyen Federal İletişim Komisyonu (FCC), geçen yıldan bu yana 5G erişim haklarını satıyor. 5G ağları için kullanılan 24 GHz bandı, atmosferik koşullar hakkında veri toplamak için kullanılan 23.8 GHz bandına çok yakın durumda. Bu yüzden de 5G bandında çalışacak cihazların, hava durumu tespit için kullanılan meteorolojik ekipmanlara müdahale etmesinden korkuluyor. Müdahele oluşursa özellikle kasırgalar ve fırtınalar gibi aşırı hava olaylarının tahmini başta olmak üzere, her türlü hava tahmin becerisi önemli biçimde azalabilir denilmekte.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Kuruluşu (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) müdürü Dr. Neil Jacobs, bu hafta ABD Çevre Temsilciler Meclisi Alt Komitesi’ne bu konuda bir rapor vermiş durumda. Verilen bilgilere göre 5G kablosuz aktarıcıların parazit düzeyi, hava tahmin sistemlerinde kullanılan pasif mikrodalga sensörlerinde yaklaşık yüzde 77 veri kaybına neden olabilir. Bu cihazların hava durumu tahmin altyapılarının önemli bir bileşeni olduğu da aktarılmakta.

Jacobs yaptığı açıklamada bu sensörlerden gelen verilerin kritik olduğunu belirtiyor. Örnek olarak Sandy Kasırgası’nın Avrupa bazlı bir tahmin çalışmasının, pasif mikrodalga verileri dahil edilmiş ve edilmemiş bir karşılaştırmasını ortaya koymuş. Mikrodalga sensör verisi olmayan tahminde, Sandy’nin denizde kalacağı tahmin edilmiş. Fakat gerçekte Sandy Kasırgası’nın New Jersey’de karaya çıktığı ve 70 milyar dolar değerinde hasara yol açtığı hatırlatılmakta.

Tüm bunların sonucunda, eğer 5G ağları sensörleri etkilerse NOAA’nın tahminlerinin yüzde 30’a varan oranlarda azalacağı belirtilmekte. Eğer hava tahmin etme becerisi yaklaşık yüzde 30 azalacak olursa, ABD açısından 1980 yılındaki tahmin seviyesine geri dönmek gibi bir sonuca yol açacağı ifade ediliyor. Pratik etki olarak da, kasırga takip ve tahminlerinin iki ila üç gün kadar ileriye kayması anlamına geliyor. Bu da Amerikan halkının, şehirlerinin ve endüstrilerinin yıkıcı boyutta doğa olaylarına karşı daha savunmasız hale gelmesi demek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.