btbilgi

Atık gıdalar insanlığın büyük problemlerinden biri olmaya devam ediyor. Her ne kadar bunu engellemek için çalışan çeşitli kuruluşlar olsa da, harcanan eforlar hala durdurmak için yeterli değil. En azından devamlı yenilikçi fikirler görüyoruz ve bu da umut verici bir şey. Atık gıda karşıtı son çalışma New York’daki Cornell Üniversitesi’nden geldi. Araştırmacılar ‘Milk Quality Improvement Program’ (Süt Kalitesini Geliştirme Programı) isminde bir program dahilinde, sütün ne durumda olduğunu söyleyebilen akıllı bir karton kutu geliştirmişler.

Birçok tüketici son kullanma tarihinden önce tüketemedikleri sütleri dökme eğiliminde olabiliyor. Halbuki bilimsel araştırmalar süt kutusu açılmadığı sürece kutu sütlerin son kullanma tarihinden sonra da dayanabileceğini göstermekte. En azından birkaç gün daha rahatlıkla kullanılabilecek sütler, bu bilinç sebebi ile ne yazık ki atık gıdaya dönüşüyor. Cornell’deki biliminsanları ise bunu kontrol altına alabilmek için QR kodu ve sensör barındıran akıllı süt kutusu tasarlamış.

Kaliforniya-Berkeley Üniversitesi’nden bir grup biliminsanı daha önce sütün kutudaki tazeliğini takip eden bir karton kutu kapağı geliştirmişti. Bu seferki proje ise kutun kendisini bir takip mekanizması haline getiriyor. Kutunun üzerindeki QR kod sütün geldiği kaynak çiftliği, işleme tesisini ve bunlardan kaynaklanabilecek çiftliğe ve bitkilere özgü mikroplar gibi bilgileri içerecek. Kutudaki sensör ise sütün kartona konmasından beri geçen süreyi ve kartonun depolandığı sıcaklıkları kaydedecek.

Hem perakendeciler hem de tüketiciler kutu üzerindeki QR kodu akıllı telefon uygulamasında okutabilecekler ve bilgilere ulaşabilecekler. Ayrıca mobil uygulama üzerinden sensörden gelen veriler de okunacak. Böylece kutudaki süt için kesin bir son kullanma tarihine ulaşmak mümkün olacak. Eğer sütün nihai tüketim tarihi geçmediyse hala kullanılabilir, böylece tüketicilerin sütü atarak para ve kaynak israf etmiş olmaktan kurtulabilirler. Tekniğin başka bir faydası da, mağazaların sütün durumunu kolayca saptayarak eskimeye başlayan sütlerde fiyat düşürebilmesini sağlamak. Bu sayede zamanı geçmeden tüm sütlerin satışı mümkün olabilir.

Ekibin baş araştırmacısı Prof. Martin Wiedmann proje ile ilgili şunları aktarıyor: “Tüketiciler bozuk olduğunu düşündükleri sütlerden hızlıca kurtulma eğiliminde. Bu süt kutusu gibi dijital tarımsal araçları devreye sokarak gıda atıklarını azaltmak söz konusu. Bu aynı zamanda gıda arzının sürdürülebilirliğini arttırmak için de önemli.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.