btbilgi

Yapay zeka ile gerçekleştirilebileceklerin sınırı yok gibi gözüküyor. Firmalar her geçen gün yapay zekayı yeni bir inovasyon için kaynak olarak kullanmakta. Üretilmekte olan veri yığınları, herhangi bir insanın anlamlı bir şekilde işlemesi için genellikle çok büyük. Bu yüzden de makineler devreye giriyor ve dipsiz veri setlerindeki bağlantıları yakalama işini üstleniyorlar. Günümüzde bu teknikler kullanan yapay zeka uygulamaları sayesinde yeni bir spor, sıfırdan haber metinleri ve hatta bir sandalye üretmek bile mümkün.

Yazılım firması Autodesk ve tasarımcı Philippe Starck, İtalyan mobilya markası Kartell ile birlikte ilginç bir projeye imza attılar. Türünün ilk örneği kabul edilen bu işbirliği, Autodesk’in yapay zeka yazılımlarını insan tasarımcılarla biraraya getirmiş. Yapay zeka, Kartell ve Starck’ın tasarım estetiğini gözeterek birlikte bir sandalye tasarlamışlar. Burada ana fikir, yapay zekanın mümkün olduğu kadar az malzemeden, insan estetiği ve vücudu için uygun bir şey ortaya çıkartmasını sağlamak olmuş.

Milan 2019 Tasarım Haftası’nda gösterilen sandalye, yapay zeka ve insan tasarımcılar arasında bir dizi görüşme sonucunda meydana gelmiş: “Kartell, Autodesk ve biz yapay zekaya bir soru sorduk: En az miktarda malzeme kullanarak vücudumuzu nasıl dinlendirebileceğimizi biliyor musun? Yapay zekanın kültürü veya hatıraları yoktur. Bu yüzden sadece ‘yapay ‘zekasıyla cevap verebilir. Bu sandalye alışkanlıklarımızın dışında düşünmeye zorlayan benzeri ilk ürün.”

Starck’dan verilen geri dönüşler sonucunda, yapay zeka birkaç deneme yapmış ve nasıl sandalye tasarlaması gerektiğini öğrenmiş. Ortaya çıkan nesne hem rahat, hem yapısal olarak sağlam, hem de Kartell ve Starck’ın estetik tercihlerine uygun olmuş. Autodesk bu öğrenme/tasarlama sürecini bir çocukla konuşmak ve sonucunda ortaya yenilikçi bir şey çıkartmaya benzetiyor: “Konuşma devam ettikçe, Starck ne istediğini tarif etmeye daha duyarlı oldu. Böylece ihtiyaç olan şeylerin aktarılması rafine hale geldi ve uygulama da kendisinden ne istendiğini daha doğru bir şekilde öğrenmeye başladı. Nihayetinde de tasarım konusunda yetenekli hale geldi.”

Sandalyenin kendisi ise enjeksiyon kalıplama yoluyla üretilmiş. Bu tekniğin sınırları ve yapabilecekleri de yapay zekaya aktarılmış. Böylece tasarım ortaya çıkarken üretim tekniğinin kısıtları da devreye sokulabilmiş. Kartell ve Starck türünün ilk örneği olan bu sandalyeyi yakın gelecekte seri üretime sokmayı planlıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.