btbilgi

İki teknoloji devi, aynı zamanda iki büyük rakip. Yine de BT dünyasında her şeyin mümkün olduğunu gösteren bir hareketle, Sony ve Microsoft’un bir teknoloji anlaşmasına imza attıkları açıklaması yapıldı. En çok son kullanıcılar buna şaşırıyor olacaklar belki ama konu oyun dünyasıyla alakalı değil. Sony PlayStation oyun konsolu ve Microsoft Xbox konoslu hala rakipler ve beraber çalışmayacaklar. Asıl iş birliği firmaların ürün ve altyapıları ile ilgili.

İkilinin üzerinde ortaklık yapma konusunda anlaştıkları şey, beraberce yeni bulut ve yapay zeka teknolojileri geliştirmek üzerine. Bunları da Microsoft’un popüler Azure bulut platformu üzerinde oluşturacaklar. İki firma beraberce Azure platformunda yeni teknolojiler geliştirip bunları farklı sektörlerde kullanma konusunda anlaşmış durumdalar.

Yine de anlaşmanın sınırları oyun sektörünü tamamen dışlamıyor. Resmi açıklamaya bakılırsa, Sony bulut platformu üzerinde çeşitli streaming ve oyun çözümleri geliştirmeyi düşünüyor. Kurumsal tarafta ise ikili beraber yarıiletken çipler ve yapay zekanın birleşimi hakkında çalışacak. Buna örnek olarak Sony’nin özel imaj tarama ve algılama çipsetlerinin arkasına Azure platformunun bulut bilişim ve hesaplama gücünü eklemek verilebilir. İki şirket bu beraberlikten, dünya çapındaki tüm müşterilerine faydalı olacak daha gelişmiş eğlence seçenekleri ile çıkmak niyetinde olduklarını söylüyorlar.

Sony ve Microsoft’dan beklenmeyen teknoloji ortaklığı
Sony CEO’su Kenichiro Yoshida ve Microsoft CEO’su Satya Nadella

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida şu sözlerle birlikteliği anlatıyor: “İki şirket uzun yıllar boyunca çeşitli alanlarda rekabet etmiş olsa da, Microsoft bizim için her daim kilit bir iş ortağı oldu. Gelecekteki bulut çözümlerinin ortak geliştirilmesinin, yenilikçi etkileşimli içeriğin gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum”. Microsoft CEO’su Satya Nadella ise bunu destekler bçimde konuşuyor: “Sony hem eğlence hem de teknolojide her zaman lider olmuştur. Açıkladığımız işbirliği de bu yenilikçi geçmişe dayanıyor. Ortaklığımız müşterilere yeni oyun ve eğlence deneyimleri sunmak için Azure platformunun ve Azure AI’nın gücünü Sony’ye sunuyor olacak.”

Reuters’e göre iş birliği henüz kesin değil ve ilk aşamalarda. Ama iki taraf bir “karşılıklı iyi niyet belgesi” imzalamış durumda. Her ne kadar bu belgenin bağlayıcılığı olmasa bile, Sony ve Microsoft’un beraber çalışmak için ne kadar kararlı olduklarını gösterdiğine işaret ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.