btbilgi

Batarya ve elektirkli motor teknolojileri geliştikçe, geleceğin mobilite alternatifleri de şekillenmekte. Bunların arasında gemilerden kamyonlara, trenlerden uçaklara kadar çok çeşitli araçlar bulmak mümkün. Ama sokaklarımızda en çok göreceklerimiz elektrikli arabalar, bisikletler, motorsikletler ve bunların farklı çeşitleri olacak. İşte bu çeşitlerden biri de otomotiv devi Renault’dan geliyor. EZ-POD ismi verilen mikro mobilite örneği, özellikle kısa yolculuklar ve kurye benzeri hafif taşımacılık görevleri için tasarlanmış.

İlk bakışta küçük ve kapalı bir arabayı andıran EZ-POD, aslında elektrikli scooter veya bisiklet gibi düşük hızı yüzünden kategoriler arasında bir yerde demek daha doğru. Araç sadece elektrikli olması değil, aynı zamanda otonom ve paylaşımlı kullanım özellikleri ile de dikkat çekiyor. Araç belirli bir rota üzerinde hareket ederken birden fazla görevi tamamlayabilecek. Ayrıca küçük boyutu sayesinde dar alanlarda yüksek hareket kabiliyeti sunmakta.

On yıl önce ortaya çıkan yenilikçi yönetilen mobilite kavramının, 2020 yılı itibariyle yaklaşık 11 milyar Euro’luk bir pazar haline gelme ihtimali var. Renault da zaten küçük araçlara yabancı değil. EZ-POD aracı da daha önce sunulan küçük Twizy platformunun üzerinde üretilecek. EZ-GO konsept modelin hatlarını taşıyor ve EZ-PRO’nun modüler platform konseptinden de izlere sahip.

EZ-POD’un gelecekte yaya yollarında düşük hız sınırlarında kullanılabilmesi planlanmış. Ayrıca hareket kabiliyeti sınırlı kişileri (alışverişten dönen yaşlılar, çocuklu veya yük taşıyan insanlar) de taşımak için ideal gözüküyor. Bir diğer kullanım alanı ise büyük miktarda alışveriş yapmış kullanıcıların eşyalarını, “follow me goods delivery” (beni takip et) tipi bir teslimat uygulaması ile otonom biçimde taşıyabilecek. Bunların dışında aracın havaalanları, otoparklar ve alışveriş merkezleri gibi ortamlarda da alternatif bir taşıma yöntemi olarak değerlendirilmesi mümkün. Konsept modelin test sürüşleri arasında bu alanların bulunacağı bilgisi verilmekte.

Aracın ön kısmında bir kamera ve çevrenin algılanmasını sağlayan bir sensör seti var. Ayrıca ön ve arka kısımda kısa ve uzun menzilli radarlar mevcut. Tavan kısmında ise gerçek zamanlı konum tespiti ve internet bağlantısı için iki adet anten ve GPS bulunuyor. Küçük batarya büyüklüğü sayesinde EZ-POD sadece 3 metrekarelik yer kaplıyor. Sunduğu ile geniş iç hacimle, şehir içinde hareket kabiliyeti ile lojistik hizmetlerini birleştirebilmekte.  Kullanıcıların araca kolay erişimini sağlayan geniş bir kapı, iç kısımda iki adet ekran ve araca giriş çıkışın yanı sıra, beklemeye veya harekete göre değişen akıllı aydınlatma aracın diğer ilginç özelliklerinden bazıları.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.