btbilgi

Sahte e-postalar şirket çalışanları tarafından çoğu zaman ciddiye alınmayabiliyor. Çalışanlar kendilerini bu tür sahtekarlıklara karşı yetkin hissetme eğliminde olabiliyor. O yüzden bu tür tuzaklara yakalanma ihtimali, aşırı güvenden kaynaklanan bir sebeple artabilmekte. Siber suçlular tarafından kullanılan kandırma ve psikolojik yönlendirme gibi sosyal mühendislik yöntemleri çok sayıda kurbanı etkileyebiliyor. Kasperky Lab’in ‘2019 Q1 Spam ve Kimlik Avı’ raporunda, bu tür sahte e-posta trafiğinde artış gözlemlendiği belirtilmiş.

Raporda sahte e-postalarla insanlara büyük şirketlerde cazip iş teklifleri yapıldığı aktarılmakta. Bir iş arama sistemine ücretsiz olarak davet edilen insanlardan cihazlarına özel bir uygulama kurması isteniyor. Bu uygulamanın iş arama veritabanına erişim sağlayacağı söyleniyor. Saldırganlar sürecin güvenilir görünmesi için kurulum ekranları arasına “DDoS Koruması” yazan bir pencere ve kullanıcıyı dünyanın en büyük işe alım ajanslarından birinin web sitesine yönlendirdiğini belirten sahte bir mesaj da eklemiş.

2019’un ilk çeyreğinde sahte e-posta trafiğinde artışGerçekte ise kurbanlar Microsoft Word dosyası gibi görünen zararlı kurulum dosyasını indirecekleri bir bulut depolama sitesine yönlendirilmekte. Kurulan dosya, kurbanın makinesine hırsızlık için en çok kullanılan zararlı yazılımlar arasındaki Gozi bankacılık Truva atını indiriyor. Tanınmış işe alım ajansları ve saygın şirketlerin adlarının kullanılması, bu saldırıyı etkili hale getiren ana faktör. Kullanıcıların iş teklifinin gerçek olup olmadığını anlamak için, e-posta adres satırında hata olup olmadığını kontrol etmesi önemle tavsiye edilmekte.

Kasperky Lab’in ‘2019 Q1 Spam ve Kimlik Avı’ raporunda ayrıca sahte e-postalar ilgili ilk çeyrek bilgileri de aktarılmış. Yılın ilk dört ayında sahte e-posta miktarının en yüksek olduğu ay Mart (yüzde 56,3) olarak saptanmış. Dünya genelindeki e-posta trafiği içinde sahte e-postaların oranı yüzde 56 olarak belirlenmiş. Bu oranın, 2018’nin ilk çeyreğindeki değerden yüzde 4 daha fazla olduğu ifade edilmekte. Sahte e-postaların bir numaralı kaynağı yüzde 16 oranla Çin. Onu yüzde 13 oranla ABD ve yüzde 7 oranla Rusya takip ediyor. Zararlı e-postaların en çok hedef aldığı ülke ise Almanya (yüzde 12) olmuş. Bu konuda Vietnam yüzde 6 ile listede ikinci, Rusya ise yüzde 5 ile üçüncü durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.