btbilgi

Küresel kurumsal yazılım firması SAP, sektörel analiz şirketi Forrester Consulting’e dijital dönüşüm ile ilgili bir araştırma yaptırmış. ‘Leaders Place Innovation At The Heart Of Digital Transformation’ (Liderler İçin Dijital Dönüşümün Kalbi İnovasyon) başlıklı çalışma 2019’un Ocak ayında gerçekleştirilmiş ve sonuçları da yeni açıklanmış.

Dijital dönüşüm sürecini halihazırda aktif bir şekilde sürdüren ve Nesnelerin İnterneti (IoT), yapay zeka (AI), blokzinciri, artırılmış ya da sanal gerçeklik gibi en az iki inovasyon teknolojisini devreye almış olmak gibi iki önemli kriteri sağlayan katılımcılarla gerçekleştirilen araştırma, işletmelerin rekabet avantajı elde etmek için inovasyon teknolojilerine öncelik verdiklerini ortaya çıkartmakta.

740’tan fazla katılımcı ile yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, şirketlerin yüzde 93’ü dijital dönüşüm hedeflerine ulaşmak için inovasyon teknolojilerinin kilit rol oynadığını düşünüyor. Şirketlerin yüzde 92’si Nesnelerin İnterneti (IoT), yüzde 78’i yapay zeka’yı (AI), yüzde 77’si öğrenen makineleri, yüzde 70’i artırılmış gerçekliği/sanal gerçekliği, yüzde 68’i ise blockchain gibi inovasyon teknolojilerini uygulayarak veya halihazırda uygulamaya devam ederek dijital dönüşümü sürdürmeyi planlıyorlar.

Araştırmanın sonuçlarına bakılırsa işletmeler dijital dönüşüm yolculuğuna öncelik vermeye devam etme eğiliminde. Bunun dışında verimliliği artırmak için başvurulan yöntemler de sırasıyla: 1) mevcut süreçleri optimize etmek, 2) yeni değerler elde etmek üzere süreçleri yaygınlaştırmak ve 3) yeni gelir akışları sağlamak üzere iş modellerini dönüştürmek biçiminde sıralanmış. Şirketlerin yüzde 92’si bütün akıllı teknolojiler ve iş süreçlerinden elde dilen ve kullanılan verileri birleştirebilecek platformlara büyük ilgi göstermekte.

Raporda farklı endüstrilerin kendi dijital olgunluk seviyelerine ve kurumsal hedeflerine göre farklı önceliklere odaklandığı ve birden fazla akıllı teknolojiden yararlandığı belirtilmekte. Talep oldukça aralıklı üretim yapan işletmelerin çoğu, öngörüye dayalı bakım çalışmalarını uygulamaya veya genişletmeye öncelik veriyor. Buna karşılık perakendeciler ürün çeşitliliği kararlarını verirken özellikle büyük veri ve öngörüye dayalı analitiğe odaklanıyor. Enerji, su ve gaz dağıtım şirketleri (kamu hizmeti sağlayan şirketler) ise yöneticilerin kapasiteyi ya da verimlilik oranlarını gerçek zamanlı görebilmesi için dijital toplantı odasını (digital boardroom) tercih ediyor.

Raporda şu sonuca yer verilmiş: “Dijital çağın galibi akıllı işletmeler olacaktır. Akıllı bir işletme, dijital dönüşümü hızlandırmak için insanları, süreçleri, verileri ve teknolojileri birbirine bağlayan, daha azla daha çoğu yapabilen, müşteriyi daha iyi anlayan, onun ihtiyaçlarına daha iyi cevap veren ve yeni gelir kalemleri yaratabilen bir işletmedir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.