btbilgi

Bitcoin 2017 yılında neredeyse 20 bin dolarlık bir değere ulaşmıştı. Bu zirvenin ardından, en popüler dijital paranın 15 aydır düşüş trendi içerisinde olduğu gözlemlendi. 2019’ın Nisan ayının başından itibaren ise değeri yüzde 100’ün üzerinde yükselerek, şu andaki 8 bin dolar seviyesine gelmiş durumda. Peki uzun süre dipte kaldıktan sonra bu sıradışı yükselişin sebebi nedir? Bunu yerli kriptopara borsası firması BTCTurk açıklıyor.

BTCTurk CEO’su Özgür Güneri son aylardaki Bitcoin değerlenmesi ile ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “Bitcoin fiyatında son dönemde yaşanan hızlı yükseliş birkaç faktöre bağlı olarak gelişiyor. Bunlardan ilki kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e ilgi göstermeye başlaması. Özellikle son 1 yıl içerisinde kurumsal yatırımcıların geleneksel varlık sınıfları ile uyumlu çalışan iş süreç ve yatırım karar mekanizmaları yoluyla Bitcoin’e yatırım yapmalarını mümkün hale getirmeyi hedefleyen yeni şirketler ve yapılar oluşturmaya yönelik ciddi girişimler ortaya çıktı. Saklama başta olmak üzere bu tür altyapı yatırımları hayata geçirilmeye başlandı. Önümüzdeki dönemde kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e artan oranlarda yatırım yapmasını bekliyorum.”

BTCTurk’e göre Bitcoin adaptasyonunun artmaya devam etmesi, yeni yatırımcıların bu alana dahil olması ve 2018 ayı piyasasında satış yapmış olan yatırımcıların piyasaya geri dönmesi de fiyatı destekleyen başlıklar arasında. Küresel piyasalarda likidite fazlasının devam edeceği beklentisi de, deflasyonist özellikleri olan Bitcoin için iyi bir haber olarak değerlendirilebilir denilmekte. Beklentilere destek olan bir başka faktörün, 2020 yılında gerçekleşecek Bitcoin ödül yarılanması olarak gösterilmekte. Bu da 10 dakikada bir sistemin madencilere verdiği ödül miktarının 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’e düşecek olması anlamına geliyor.

Güneri olası ticaret savaşları gibi jeopolitik risklerin de, Bitcoin’in farklı özellikleri olan varlık sınıfı olarak sunduğu değer önerisini güçlendirdiğini ifade etmekte. Bitcoin fiyatının 2018 yılındaki gibi düşüş trendinde olması tahmini pek mantıklı bulunmuyor. Ayrıca Nisan ayı başından beri yaşanan yükselişe bakarak, geleceğe yönelik kısa vadeli tahminlerde bulunulması da doğru bulunmuyor: “Bitcoin’in gelecekte hayatımızda çok daha fazla yer kaplayacağına inanmakla beraber yatırımcılara bu noktada önerim piyasaya uzun vadeli bakmaları, çok kısa vadeli ve panikle alınmış yatırım kararlarından uzak durmaları, taşıyabilecekleri riskleri gözeterek yatırım tutarlarını belirlemeleri ve aşırı risk almamaları.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.