btbilgi

Nesnelerin Interneti (IoT) teknolojileri her alanda kendine yer bulmaya başlıyor. Akıllı cihazlar ve sensörlerin sıkça değerlendirileceği sektörlerden biri de sağlık. Bu alanda çalışmalar yapan Boğaziçi Üniversitesi (BOUN) araştırmacıları, kalça değişim ameliyatlarında kullanılan protezlerin uyum sorunlarını çözebilecek bir proje üzerinde çalışıyorlar. ‘Akıllı Ortopedik İmplant’ denilen bu cihaz bulunduğu ortamı izleyecek ve protezin herhangi bir sebepten başarısız olduğunu erken teşhis etmeye yarayacak. Ayrıca eğer enfeksiyon tanısı konulursa enfeksiyona karşı harekete bile geçebilecek.

Cihaz BOUN Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Sema Dumanlı Oktar liderliğinde, BOUNtenna Laboratuvarı dahilinde geliştirilmekte. Akıllı Ortopedik İmplant (AkIm/ SimpliFy-B) hakkında Oktar şu açıklamayı yapmakta: “Günümüzde sağlık hizmetlerinden yararlanma biçimimizde teknolojinin sunduğu imkânlar hızla yükseliyor ve mühendislik bilimlerindeki ilerlemeler ortopedik protez pazarında da çok önemli dönüşümler yaratıyor. Öte yandan protezlerin vücuda yeterince iyi yerleştirilmemiş olması, zaman içinde kullanılan materyalin aşınması veya enfeksiyona bağlı sorunlar hala sıklıkla yaşanmakta. Bu tarz başarısızlıklar çoğu zaman yeni bir ameliyat daha gerektiriyor ve hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürüyor. Hatta bazı durumlarda uzvun kesilmesine veya hastanın yaşamını yitirmesine sebep olabiliyor. Bu sonuçları minimize etmek amacıyla geliştirmekte olduğumuz akıllı implant tasarımıyla ameliyattan sonra oluşabilecek başarısızlığı insan bedeninde geri dönüşü olmayan hasarlar oluşmadan önceden tahmin edecek, bizi uyaracak ve hatta bir adım daha atıp enfeksiyon ile savaşabilecek bir cihaz geliştirmeyi amaçlıyoruz”.

Bedenimizin herhangi bir yerinde bir ameliyattan sonra enfeksiyon riskinin olabileceği araştıma ekibi tarafından hatırlatılmakta. Bu yüzden ameliyat sonrası enfeksiyon oluşup oluşmadığını önceden belirleyebilmek çok önemli hale geliyor. Oktar geliştirilmeke olan cihazın bu yöndeki özelliklerini şöyle ifade etmiş: “Özellikle antibiyotiğe karşı direnç geliştirmiş bakterilerin oluşturduğu enfeksiyon söz konusu ise protez ameliyatla çıkartılıp, enfeksiyon temizleniyor ve antibiyotik tedavisinin ardından tekrar yeni bir implant değişim ameliyatı yapılıyor.Bizim tasarladığımız cihazda ise bu zorlu yola girilmeden önce beden içinde implantın yakın çevresinde sıcaklık artışını izleme ve titreşim yani ses dinleme yoluyla olası bir sorunu erken tespit etmeyi planlıyoruz. Burada protezin içine elektronik bir devre yerleştireceğiz. Bu devre beden içinden beden dışına kablosuz veri aktarımı yapacak. Bu veriyi bedeninizin üzerine yerleştirilen, kumaş gibi esnek materyaller üzerinde geliştirdiğimiz giyilebilir bir cihaz alacak. Giyilebilir cihaz gerekli hallerde enfeksiyon ile savaş modülünü aktive edebilecek’’.

Beden içi şartları gözlemleyebilen ve kablosuz iletişim yoluyla hastanın diğer cihazları ile iletişime geçecek bu tasarımın yakın gelecekte sektörde yerini almasını beklediklerini belirten Oktar, bu projenin Türkiye’nin sağlıkta yüksek teknoloji ihraç etme potansiyeli bakımından önemli bir adım olacağını da sözlerine ekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.