btbilgi

Güneş enerjisi daha şimdiden kendini en verimli yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olarak kanıtlamış durumda. Yakın gelecekte bu durum daha da güçlenecek ama halen karşısında fosil yakıtlar durmakta. Yenilenebilir enerjinin kömüre karşı savaşı devam etmekte ama sırada doğalgaz da var. Güneş enerjisinin kurulum ve işletme fiyatları dünya çapında düşüyor ve bir analist bu fiyatların yakında doğalgazı bile durduracağına inanmakta.

GreenTech Media’nın bu sene ABD’nin Phoenix şehrinde gerçekleştirdiği ‘GTM Solar Summit’ isimli etkinliğindeki konuşmacılardan biri, ‘Wood Mackenzie Power & Renewables’ firmasından enerji analisti Tom Heggarty oldu. Heggarty yaptığı konuşmada, 2023 yılına gelindiğinde güneş enerjisinin küresel olarak doğalgaz kaynaklarından daha ucuz olacağına dair tahminlerini paylaştı.

Gelişmiş ülkeler kömür santrallerini ardı ardına kapatmaya devam etmekte. Fakat oluşan enerji açığında çoğu zaman doğalgaz onun yerine geçmeye aday oluyor. Halen doğalgaz kaynaklarının güneş enerjisine göre daha rekabetçi olduğunu aktaran Heggarty, 2020’lerin başında bu durumun değişebileceğini sölüyor. Özellikle Avustralya’daki gelişimi örnek veren analist, Avusturalya’nın dünyanın en büyük beşinci güneş enerjisi pazarı haline geldiğini hatırlatmakta. Ülkede sadece 9 milyon konut bulunmasına rağmen, güneş sistemlerinin kurulum oranı ABD’yi geçmiş durumda. Sadece 2018’de ülkede 4 GW kapasiteli yeni kurulum yapılmış.

Yine de güneş enerjisi için her şey güllük gülistanlık değil. Haggerty küresel güneş pazarının 2018’de tahmin edildiği gibi 100 GW sınırını aşamamasına dikkat çekiyor. Bunun ana sebeplerinden biri olarak, şimdiye kadar hızlı ilerleme gösteren Çin’de hükümet politikalarındaki değişme gösterilmekte. Ayrıca yine dev pazarlardan kabul edilen Hindistan’da 2018 için planlanan 14 GW kapasitede projenin iptal edilmesi veya ertelenmiş olması da, bu durumu etkileyen faktörlerden bir diğeri.

Avrupa ise başka bir dünya. Bir zamanlar güneş enerjisi pazarıın lideri olan kıta, devleri uzun süre geriden izledi ama Heggarty olumlu sinyaller görüldüğünü belirtiyor. AB ülkeleri 2030 yılı için yapılan karbon emisyonu düşürme planlarını gerçekleştirirken, güneş enerjisine bolca başvuracaklar tahmini yapılmakta. Ayrıca çatı kurulumları ve güneş santrali kooperatifleri alanında da Avrupa’nın hala büyük bir potansiyeli olduğu öngörüsü aktarılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.