btbilgi

Sanal gerçeklik (VR) pazarı tahmin edildiği kadar hızlı genişlemedi belki ama yine de sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Bu pazarın iki büyük alt parçası var, son tüketiciye hitap eden ürünler ve profesyonel ürünler. İki alanda da yer alan HTC, kurumsal sanal gerçeklik için ikinci önemli cihazını piyasaya sunduğunu duyurdu. Yeni VR gözlüğü Vive Pro Eye, profesyonel kullanıcıların ihtiyaçları düşünülerek geliştirilmiş.

Vive Pro Eye, HTC’nin başarılı sanal gerçeklik donanımı teknolojisini bir adım daha ileri taşıyor. Gözlük giderek artmakta olan kurumsal VR taleplerini karşılamak için tasarlanmış. Ürün profesyonel kullanıcılara daha etkin eğitimden daha yararlı veri analitiğine kadar birçok araç sunuyor. Firmalar her geçen gün sanal gerçekliği kullanmak için farklı konular buluyorlar. Meditasyon, itfaiyeci eğitimi ve otomotiv parçası tasarımı bunlardan sadece birkaçı.

Vive Pro Eye’in en yenilikçi özelliği ise, adındaki ’Eye’ kelimesinden de anlaşılacağı gibi göz takibi olacak. Gözlük kullanıcısının göz hareketlerini takip etmenin getirdiği beceriler ve faydalar aşağıdaki gibi sıralanmış:

  • Hassas Göz Takibi: Toplantı ve ortak çalışma araçlarında yoğun sanal etkileşimler için daha canlı kişisel simgeler oluşturur.
  • Dinamik Eğitim Ortamları: Gerçek dünya senaryolarını canlandırabilir ve kullanıcılara akıllı performans geri bildirimleri sunar.
  • Daha Derin Veri Analizi: Isı haritaları ve bakış takibi ile gerçek zamanlı kullanıcı verilerini toplayarak kullanıcı davranışları ve karar alma süreçleri hakkında analiz yapar.
  • Rahat Kullanıcı Deneyimleri: Menülerde bakarak gezinme imkanı sayesinde kontrolör ihtiyacı ortadan kalkar. Böylece VR salonları veya mekan odaklı eğlence uygulamaları gibi ortamlarda rahat kullanım olanağı sunulur.

Gözlüğün teknik özellikleri ise şu şekilde özetlenmekte:

Ekranlar: Çift AMOLED 3.5’’ çapraz
Çözünürlük: Her gözde 1440 x 1600 piksel (Toplam 2880 x 1600 piksel)
Yenileme Hızı: 90 Hz
Görüş Alanı: 110 derece
Ses: Yüksek Çözünürlük sertifikalı başlık, Yüksek Çözünürlük sertifikalı kulaklık (çıkarılabilir), yüksek empedanslı kulaklık desteği, gelişmiş kulaklık ergonomisi
Giriş: Entegre çift mikrofon
Bağlantılar: USB-C 3.0, DP 1.2, Bluetooth
Sensörler: SteamVR™ Takip, G sensörü, jiroskop, yakınlık, göz bebeği aralığı (IPD) sensörü, göz takibi
Ergonomi: Mercek uzaklığı ayarı ile göz rahatlığı, ayarlanabilir göz bebeği aralığı, ayarlanabilir kulaklıklar, ayarlanabilir kayış
Arayüz: HTC SRanipal SDK
3D motor uyumu: Unity, Unreal

Göz Takip Özellikleri:
Bakış verisi çıkış frekansı (iki göz için): 120 Hz
Hassaslık: 0,5°–1,1°
Kalibrasyon: 5 noktalı
İzlenebilen görüş açısı: 110°
Veri çıkışı (her göz için): Zaman damgası (cihaz ve sistem), bakış kaynağı, bakış yönü, göz bebeği konumu, göz bebeğinin kesin boyutu, göz açıklığı

HTC firması Vive Pro Eye modelinin Avrupa’da satışa sunulduğunu açıkladı. Gözlük ilk olarak Vive.com adresinde ve seçkin mağazalarda bulunabilecek. İlerleyen haftalarda ise diğer bölgelerle birlikte Türkiye’de de piyasada olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.