btbilgi

Bugünlerde herhangi bir üyelik veya abonelik isteyen web sitelerine kayıt için birden fazla yöntem mevcut. Bunların en basiti e-posta ve şifre ile kaydolmak. Ayrıca Facebook Login veya Google Login gibi alternatif yöntemler de mevcut. Fakat hepsinin kendine göre dezavantajları veya açıkları bulunabiliyor. Bu konuda daha gelişmiş ve güvenli bir seçenek sunmak isteyen Microsoft ise blokzinciri teknolojisine başvurmuş. Geliştirdikleri yenilikçi blokzinciri bazlı kimlik onaylama sisteminin adı ise ION.

ION aslında ‘Identity Overlay Network’in kısaltması. Microsoft yaptığı bir açıklamada dijital kimliğimizin ve kişisel verilerimizin çoğunun birkaç merkezi servis sağlayıcı tarafından kontrol edilmekte olduğunu hatırlatıyor. Bu şirketlerin verilerimizi kontrol etmenin dışında, istedikleri zaman erişimi reddetme veya iptal etme gibi üst seviye haklara sahip olduğu da cabası. Microsoft’un sisteminde ise halka açık kriptografik anahtarlar blokzinciri ağlarına bağlı olacak.

Bu çözümde her türlü kimlik bilgileri, resmi evrak belgeleri ve benzeri kişisel veriler merkezi bir sağlayıcı yerine dağıtık bir kimlik sistemine bağlı olacak. Bunlar da bir blokzincirinde kayıtlı DID (Decentralized Identifier), yani bir dağıtılmış tanımlayıcıya bağlanacak. Böylece kullanıcılar kimliklerini, sadece kendilerinde bulunabilecek özel anahtara sahip olarak kanıtlayabilirler. ION tüm bunları sağlarken, saniyede aynı anda onbinlerce işlem de yapabilecek. Bu sayede merkezi olmayan küresel kimlik sistemleri için endişe yaratan performans problemlerinin de önüne geçmek niyetinde.

ION: Microsoft’dan blokzinciri bazlı kimlik onaylama sistemiMicrosoft’un kimlik bölümünden kıdemli program yöneticisi Daniel Buchner sistemi şöyle anlatıyor: “Blokzinciri teknolojisi yüksek güvenlikli, sansüre dayanıklı kimlik sistemleri yaratma yeteneği sağlayabilmekte. Fakat işlem hacimleri geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında ciddi şekilde sınırlandırılmış durumda. Günümüzdeki en gelişmiş dağıtık blokzinciri ağları bile ancak saniye başına onlarca işlem yapabiliyor. O yüzden bu sistemler küresel bir kimlik tanımlama altyapısında değerlendirilemiyorlar.”

Buchner bu bilgilere şunları ekliyor: “ION, herkesin DID oluşturmak ve Kamusal Anahtar Altyapısı (PKI) durumunu yönetmek için kullanabileceği, halka açık, izinsiz, açık bir ağ. Sistem DID için gerekli ölçeği sunarken, blokzincirinde bulunan dağıtımcılık özelliklerini de koruması için tasarlandı”. Microsoft bunu sağlayabilmek için özel bir protokol üzerinde çalışıyor. Henüz bu protokolün kullanılması için erken ama Buchner düşük enerji harcayan standart donanımlarda bile saniyede on binlerce işlemi gerçekleştirilebildiğini belirtmekte. Hedef ise dünya çapında milyonlarca organizasyonu, milyarlarca kullanıcıyı ve sayısız cihazı aynı anda destekleyebilmek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.