btbilgi

5G teknolojileri kablosuz dünyadaki en büyük yenilik. Tam anlamı ile devreye girdiğinde bununla önemli şeyler yapmak söz konusu olabilecek. 4G LTE’den beş kat daha hızlı veri iletimi mümkün ve bant genişliği sınırlamaları yüzünden şu anda mümkün olmayan tonla uygulama gerçekleştirilebilecek. Peki şu anda durum nedir? 5G ağlar ne hızla yayılıyor? Buna cevap verebilmek için internet hız testleri ile tanıdığımız Ookla firması özel bir harita hazırlamış.

Ookla tasarladığı interaktif dünya haritasında, halen varolan ve 293 lokasyonda kurulu 303 adet 5G ağını göstermekte. Ayrıca haritanın son sürümünde 20 farklı 5G operatörü olduğu bilgisi de verilmiş. Harita bir şehirdeki veya bölgedeki 5G ağlarının sayısını, ağ sağlayıcısını ve her ağda ne tür bir servisin olduğunu bilgi olarak veriyor. Haftalık şekilde güncellenecek harita ile ilgili yenilikler, Ookla’nın ‘5G Map’ başlıklı Twitter hesabında da yayınlanacakmış.

Haritada gösterilen ağlar ticari olarak erişilebilir veya sınırlı kullanılabilirliğe sahip olarak kategorize edimekte. Sınırlı kullanım belirtilen ağlar ise sadece belli kullanıcılara açık deniliyor. Bu da 5G ağının henüz herkese açılmaya hazır olmadığını ve test aşamasında olduğuna işaret etmekte. Ookla’nın haritasına göre İsviçre şu anda 5G’de dünya lideri durumunda. Ülkede daha şimdiden Swisscom ve Sunrise olmak üzere iki operatör 225 şehirde ticari olarak kullanılabilen 5G ağları sunmakta.

Dünya çapındaki tüm 5G ağlar interaktif Ookla haritasındaDünyanın teknoloji liderlerinden olarak görülen ABD ise yarışta ikinci sırada gibi görünüyor. 21 ABD şehrinde 5G aları var, ama 19 tanesi operatör AT&T tarafından sınırlı kullanılabilirlik durumunda. Henüz ABD’de ticari olarak herkese açık iki 5G ağ da, Verizon’un Chicago ve Minneapolis’teki kurulumları. İlk beşi sırasıyla Güney Kore, Avusturalya ve Çin tamamlıyor.

Haritaya yapılan güncellemelere bakılırs,a 5G ağlarını tamamlamak için tüm büyük operatörler ve ülkeler hızla çalışmaya devam ediyor. Haritanın her güncellemesinde yepyeni ağların ortaya çıktığına şahit olacağız. Haritada henüz Türkiye’de bir 5G ağı bulunmuyor. Fakat ülkemizde de tüm telekom firmalarının ve operatörlerin bu yeni teknoloji üzerinde çalışmakta olduğunu biliyoruz. Bakalım Türkiye’deki 5G ticari ağları hakkında, bu haritadan ne zaman bilgileri alabileceğiz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.