btbilgi

WhatsApp uygulamasının sesli görüşme özelliği, kötü niyetli bir yazılımın bulaşmasına sebep olmuş durumda. Hackerların bu güvenlik açığını kullanarak telefonlara ve cihazlara casus yazılımları uzaktan yükleyebildikleri bildiriliyor. Saldırıda kötü niyetli kişiler kurbanı önce sesli görüşme üzerinden arıyorlar. Karşı taraf çağrıyı kabul etmese bile farketmiyor, aramanın ardından telefona kötü niyetli kod yüklenebiliyor. Ayrıca bu kayıt defterinizde görünmediği için, kurban başına ne geldiğini de anlamıyor.

Financial Times’ın haberine göre saldırı belli sayıda kullanıcıları hedef almış durumda. Ayrıca bu saldırı tekniğinin ‘NSO Group’ adlı bir İsrail güvenlik firması tarafından oluşturulduğu da iddia edilmekte. Facebook firması Financial Times’a saldırı ile ilgili bilgi vermiş ve casus yazılım sağlamak için hükümetlerle çalıştığı bilinen özel bir şirketin yöntemlerini içerdiği söylenmiş. Henüz bu saldırı biçimi yüzünden kaç kurbanın telefonlarıın etkilendiği bilinmiyor. Ama en azından İngiltere merkezli bir insan hakları avukatına ait bir telefonun bu yöntem ile hedeflenmiş olduğu bilgisi verilmekte.

Casus yazılımın cihazlara ne yaptığıyla ilgili pek fazla detay bilgi verilmemiş. Fakat NSO Group’un en iyi bilinen yazılımlarından olan ‘Pegasus’un telefonun mikrofonuna ve kamerasına, konum verilerine, e-postalara ve diğer mesajlara da erişebildiği hatırlatılmakta. Bu erişimler de mobil cihazları kötü niyetli kişiler için resmen birer sanal casusa çevirebiliyor.

Facebook saldırı ile ilgili bilgiyi ayrıca resmi bir güvenlik uyarısında da vermiş. Android’de WhatsApp’ın v2.19.134 ve önceki sürümlerinin etkilenmiş olduğu belirtiliyor. Etkilenen diğer sürümler ise şöyle listelenmiş:

  • WA Business for Android: v2.19.44 öncesi sürümler,
  • WA for iOS: v2.19.51 öncesi sürümler,
  • WA Business for iOS: v2.19.51 öncesi sürümler,
  • WA for Windows Phone: v2.18.348 öncesi sürümler,
  • WA for Tizen: v2.18.348 öncesi sürümler.

Hangi sürümü kullanırsa kullansın, tüm WhatsApp kullanıcılarının acilen uygulamalarını güncellemeleri yönünde tavsiyeler söz konusu. Uygulamanın Android üzerindeki en son v2.19.134 sürümü Google Play uygulma mağazasından indirilebilir. iOS’de ise App Store’dan son sürüm olan v2.19.51’in indirilmesi gerekmekte. 1,5 milyar kullanıcıya sahip olan uygulama için tüm güvenlik güncellemelerinin bir an önce yapılması önemle aktarılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.