btbilgi

Dünyamız yavaş yavaş karanlık bir çevre felaketine doğru ilerlemekte. Bunun ilk işaretleri değişen iklim koşulları ve tarıma etkileri denileblir. Çiftçiler açısından en dramatik sonuç ise mahsul kaybı olarak kendini gösteriyor. Neyse ki teknoloji devreye girerek dengeyi biraz da olsa korumaya yardımcı olmakta. ‘Hassas tarım’ veya ‘tarımsal zeka’ diye de bilinen bir dizi yenilikçi tekniği devreye sokan Taranis firması, makine görüşü, makine öğrenme ve ticari dron teknolojilerinden faydalanıyor.

Küresel ürün kaybı problemi tahminlerin de ötesinde kötü bir durumda. Çiftçiler dünya çapında her yıl mahsul kaybı yüzünden yaklaşık 750 milyar dolar kaybediyor. Üretilen tüm yiyeceklerin yaklaşık üçte biri kullanılamadan yok olmakta. Bunun için çözümler arasında en çok başvurulanı ilaçlama yapmak. Fakat 8 bin’in üzerinde yabani ot türü bulunmakta ve çiftçiler nokta atışı yapamadıkları için büyük dozlarda yabani ot öldürücü kullanmak zorunda kalıyorlar. Bu da ekinler üzerinde olumsuz etki ediyor, sonuçta zarar artıyor.

Taranis’in tanıttığı yeni çözüm, uydulardan ve dronlardan toplanan tarla görüntülerini analiz etme üzerine kurulu. Bu sistem tarladaki yabani otları tanıyabiliyor ve çiftçilere gerçek zamanlı olarak yabani ot bilgisi vererek zamanında doğru önlemi almalarına yardımcı olmakta. Taranis platformu uydulardan, uçaklardan ve dronlardan toplanan imajları üç ayrı çözünürlük ölçeğinde veri setlerine çeviriyor. Bunların hepsi üstüste getirilip birleştiriliyor ve tarladaki ürün sağlığını analiz etmek için derin öğrenme teknolojisinden faydalanılıyor.

Taranis: Ürün kaybı yaşayan çiftçilere makine görüşü desteği

Firmanın CEO’su ve kurucusu Ofir Schlam şu bilgileri vermekte: “120 tarımbilim uzmanımız var. Bunlar yapay zeka veri setlerini devamlı eğitiyor ve geliştiriyorlar. Şu anda türünün en kapsamlı yabani ot tanıma sistemine sahibiz. Çiftçilerin binlerce yabani ot arasından, tarlalarında ne bulunduğunu tespit etmelerini oldukça kolaylaştırıyoruz. Böylece arazi yöneticileri ve üreticilerin yabani otlarla, böceklerle ve hastalıklarla mahsul kaybını önleyici bir şekilde mücadele etmelerini sağlıyoruz.”

İsrail kökenli Taranis, yenilikçi yabani ot tanıma sisteminin lansmanından hemen önce 20 milyon dolarlık B Serisi yatırım almış. Firma toplamda 30 milyon dolarlık fon kaynağına sahip. Şimdiye kadar mısır, pamuk, şeker kamışı, soya fasulyesi, buğday ve patates gibi yüksek hacimli ürünlere konsantre olmuş durumdalar. Bunların tamamı küresel mahsul hacminin yüzde 70’ini oluşturmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.