btbilgi

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Lenovo, ABD’nin Orlando şehrinde düzenlediği ‘Transform 3.0 Accelerate’ etkinliğinde yeni cihaz ve çözümlerini tanıttı. Katılımcılar etkinlikte PC’lerden artırılmış gerçekliğe, nesnelerin internetinden güvenliğe kadar farklı kategorileri kapsayan geniş bir inovasyon yelpazesinde ürünler görme şansı yakaladılar. Ama içlerinde büyük ihtimalle son tüketici için en ilginç olanı, katlanabilir ekranlı bir dizüstü bilgisayar.

Bu prototip cihaz Samsung, Huawai ve Xiaomi’nin tanıttığı katlanabilir ekranlı akıllı telefonlarından sonra, katlanır büyük ekran kullanan ilk cihaz. Katlanır dizüstü esnek ekranı sayesinde normal bir dizüstü gibi, büyük boy tek bir ekran gibi veya tablet formunda kullanılabilecek. Ekran katlandığı anda bilgisayarın büyüklüğü yaklaşık yarı boyuna kadar iniyor. Cihazın ismi henüz belli değil ama piyasaya sürüldüğü zaman ThinkPad X1 ailesine katılması bekleniyor.

Lenovo katlanabilir PC neredeyse iki adet 13 inçlik dizüstü bilgisayar ekranının birleşmesinden oluşmuş gibi duruyor. Kesintisiz esnek OLED dokunmatik ekran 2K grüntü performansı sunabilecek. Ekran tam olarak açıldığında 4:3 ekran oranına erişiyor. Ayrıca cihazın tüm gün dayanabilecek büyüklükte bir batarya kapasitesine ve USB-C portuna sahip olduğu bilgisi de verilmiş. Ayrıca cihazın kendi dokunmatik stylus kalemi de mevcut.

Cihaz bir tablet gibi kullanılabildiği kadar, normal bir dizüstünün de tüm özelliklerine sahip. Cihaz 90 derece kapalı durumdayken alt ekrana bir klavye açılabilecek. Bu klavyenin uzun süreli kullanımı konusunda şüpheler bulunmakla beraber, cihaz Bluetooth üzerinden ekstra bir klavye ve fare ile de eşleştirilebilecek. Masa üzerinde sabit kullanım için de kendine özel bir dock aksesuarı bulunacağı aktarılmakta. Bu dock üzerinden çoklu monitör ekran dizilimlerini de desteklemesi bekleniyor.

Lenovo dünyanın ilk katlanır ekranlı dizüstü PC’sini duyurduKatlanır dizüstünün 2020’de henüz kesinleşmemiş bir tarihte piyasada olması beklentisi var. Ama Lenovo’nun etkinliğinde sunduğu tek ürün bu değil:

  • ThinkReality: Kurumsal çalışanların artırılmış gerçeklik uygulamalarını verimli şekilde kullanmasına yardımcı olacak bir marka.
  • ThinkIoT: Nesnelerin İnterneti ortamdaki yinelenen çeşitli eylemlerden verileri yakalayan ve verimlilik artırıcı performans optimizasyonları için analiz eden bir çözüm.
  • Yeni PC donanımları: ThinkCentre Nano, ThinkBook ve ThinkPad X1 Extreme Generation 2 dahil olmak üzere yeni cihazlar.
  • ThinkCentre M90n: Dünyanın en küçük ticari masaüstü serisi, ultra taşınabilir ve geleneksel masaüstü bilgisayarlarına kıyasla yıllık olarak yüzde 30 oranında enerji tasarrufu sağlıyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.