btbilgi

Plastik atıklar her geçen gün daha büyük bir sorun olarak dünyanın başını ağrıtıyor. Neyse ki ABD dışındaki neredeyse tüm ülkeler bu konuda kalıcı birşeyler yapmak için söz verdiler. Geçtiğimiz hafta sonu Cenevre’de yapılan ve iki hafta süren zirvenin ardından, tehlikeli atıkların uluslararasındaki hareketini kontrol eden Basel Sözleşmesi’ne özel bir madde eklendi. Bu maddeye imza atan 186 ülke, plastik atık ithalatını reddetmeye hak kazanıyorlar.

‘Plastic Pollution Coalition’ (Plastik Kirliliği Koalisyonu) bu madde ile ilgili şu bilgiyi vermiş: “Antlaşmada yapılan değişikliğe göre plastik atık ihracatçıları kirli, karışık veya geri dönüşümü mümkün olmayabilecek plastik atıkları göndermeden önce, hedef ülkenin hükümetinden izin almak zorunda. Bu da Güney Yarıküre’deki ülkelere istenmeyen atıkların bilinçsizce yollanması sürecini engellemek için önemli bir araç anlamına geliyor.”

Ocak 2018’de plastik atık ithalatını yasaklayan Çin’den sonra Malezya, Vietnam, Endonezya ve Filipinler gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde de atık alımı konusunda büyük düşüler gözlemlenmiş. Her ne kadar bu ülkeler geri dönüşüm için plastik atıkları alıyor olsa da, dönüştürülemeyecek türden çöplerin alınmasının halk sağlığı ve çevresel etkilerini fark etmiş durumdalar. BM’nin verdiği bilgiye göre plastik atıkların yarattığı sorun çığırından çıkıyor. Doğada küresel olarak 100 milyon ton plastik atık bulunduğu saptanmış. Bunun yüzde 80-90 civarının karasal kaynaklardan geldiği belirtilmekte.

Associated Press’e açıklama yapan Birleşmiş Milletler Çevre Programı Genel Sekreteri Ralph Payet, sözleşmeyi çok önemli olarak nitelendirmekte: “Bu antlaşma dünya üzerindeki tüm özel sektörlere ve tüketici pazarlarına çok güçlü bir siyasi sinyal göndermekte. Ülkeler nihayetinde gerçek bir eyleme dönüşecek bir karara imza attılar. Antlaşma sayesinde gümrük memurları, artık elektronik atıklara veya potansiyel olarak tehlikeli atık türlerine karşı eskisinden daha hassas olacaklardır. Plastik atık ihracatı ve ithalatı için daha şeffaf ve izlenebilir bir sistem oluşturulması söz konusu.”

Birleşmiş Milletler’de imza atılan bu antlaşmaya Norveç öncülük etmiş. Amerika Birleşik Devletleri ise imzalamayan az miktardaki ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor. ABD aynı zamanda çeşitli ülkelere çöp ihraç eden en büyük ülkelerden ve bunun sonucunda Basel Sözleşmesi’ne imza atmış ülkelere eskisi kadar rahat çöp satamayacak denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.