btbilgi

Teknoloji alanında bir devrim olarak gösterilen kuantum bilgisayarlar, yaratacakları etkilerle yeni bir çağ başlatacaklar. Geleneksel dijital bilgisayarlar ikili sisteme göre kodlanmış veriler üzerinde çalışırken, yeni nesil bilgisayar olarak ortaya çıkan kuantum bilgisayarlar ise “Qubit” yani kuantum bitleri ile çalışıyor. Birçok olasılık algoritmasını içerisinde barındıran kuantum bilgisayarların gücü ve hızı geleneksel bilgisayarlara göre çok üstün. Bu yüzden geleceğin siber güvenlik çözümlerinde kesinlikle yer alacakları öngörülmekte.

Fakat hackerların bunları ele geçirmesi ile kuralların tamamen değişmesi de mümkün. Kuantum bilgisayarlar sonlu alan şifrelemesi, eliptik eğri şifrelemesi ve RSA gibi ortak anahtar şifrelemelerde kullanılan geçerli algoritmaları kolayca kırabilir. Bununla birlikte AES gibi simetrik anahtar algoritmalarının kuantum saldırılarına karşı savunulabilir olması için, daha büyük şifrelemelere ihtiyaç duyulacağı da belirtiliyor.

Konu ile ilgili bilgiler veren Bitdefender Antivirüs firması, kuantum bilgisayarların sağladığı birçok avantaja karşın şifrelemeler üzerinde yıkıcı özelliği olduğunu hatırlatmakta. Siber suç amacı ile kullanılabielcek üstün kuantum hesaplama becerilerine karşı da önemli çözümler arandığı aktarılıyor. ABD Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün (NIST) yayınladığı rapora dayanarak, kuantum hesaplamalara karşı direnç gösterebilecek şifreleme yöntemleri şu şekilde sıralanmış:

Kafes Tabanlı Şifreleme

Kafes tabanlı şifre oluşturma algoritmalarının çoğunun nispeten basit, verimli ve son derece paralelleştirilebilir şifrelemeler olduğu belirtilmekte. Kuantum hesaplama sonrası şifreleme yöntemlerinde geliştirilebilmeye en uygun şifrelemenin kafes tabanlı şifreleme olduğu ifade ediliyor.

Kod Tabanlı Şifreleme

1978 yılında ortaya çıkarılmasından sonra bozulmayan kod tabanlı şifreleme hızlı olsa da ilkel temelli kodların sorun yaratabileceği öngörülüyor.

Çok Değişkenli Polinom Şifreleme

Çok değişkenli polinom sistemlerinin sonlu alanlar üzerinde çözülmesinin zorluğuna dayanan bu şifreleme sistemi, son birkaç on yılda çoğu kez kırılmalara neden olsa da tarihsel olarak dijital imzalara bir yaklaşım olarakbaşarılı bulunuyor.

Karma tabanlı İmzalar

Karma tabanlı imzaların karma işlevleri kullanılarak oluşturulan dijital imzalar olduğu aktarılmış. Kuantum saldırılarına karşı güvenlikleri iyi anlaşılan karma tabanlı imzaların dezavantajlarından birinin, yalnızca sınırlı sayıda imza üretebilmeleri olduğu ve imza sayısının etkin bir şekilde sınırsız olmasının, aynı zamanda imza boyutunu da arttırabileceği dile getirilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.