btbilgi

Avrupa Birliği, 1 Nisan 2018’den itibaren üretilen tüm yeni otomobillerde ‘eCall’ sisteminin kullanılmasını zorunlu hale getirdi. Üye 28 ülke ile birlikte Türkiye’de de bu sistemin kullanılmasına karar verilmiş durumda. Acil arama anlamına gelen eCall sistemi yeni nesil otomobillerde kaza, yoldan çıkma gibi acil durumlarda devreye girerek hayat kurtarmayı hedefleyen bir yenilik. Bu sistemin devamlı çalışabilmesi için otomobillerde gömülü bir eSIM (dijital SIM) altyapısına sahip olunması zorunlu kılınıyor.

eCall sistemi sürücü ya da yolcular konuşamayacak durumda olsalar bile, araç eSIM teknolojisi sayesinde otomatik olarak ilk yardım ekiplerine kazanın nerede olduğu bilgisini aktarıyor. Bu sayede sürücü veya yolcular bilinçlerini kaybetmiş olsalar bile yerleri tespit edilebiliyor.

AB’de araçlarda zorunlu eCall sistemi için yerli eSIMÜlkemizde de bu sistem zorunlu hale getirildiği için, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yerli eSIM uzaktan yönetim sistemini zorunlu kılarak yerli malı belgesi şartı getirmiş durumda. Kararın gerekçesinde bilgi ve haberleşme teknolojilerinde etkin rekabetin sağlanması, abone değişimi sürecinde yaşanabilecek olası sorunların en aza indirilebilmesi, tüketici haklarının ve kişisel verilerin yurtdışına çıkarılmasına engel olunarak korunması yer alıyor.

Yerli dijital SIM sistemi siber güvenliğin azami seviyede sağlanmasını, millî güvenlik, kamu düzeni veya kamu hizmetinin gereği gibi yürütülmesine de katkıda bulunacak. BTK bu amaçla kullanılacak sistemler için 29.02.2020 tarihine kadar gerekli hazırlıkların tamamlanması şartını da getirmişti. Karara göre eSIM uzaktan yönetimi ile ilgili yapı Türkiye’de tesis edilecek ve bu sayede hayati önem taşıyan, güvenlik zafiyeti oluşturabilecek hassas veriler de Türkiye sınırları içerisinde kalmış olacak.

Bu sistem ile ilgili Türkiye’de çalışan firmalardan Metamorfoz, konuyla ilgili çeşitli bilgiler veriyor. Firma Türkiye’de ilk olarak eCall süreçleri ile eSIM altyapısına geçiş yapılacak olacağını aktarıyor. Ama bunun dışında yakın gelecekte akıllı telefonlar, iPadler, akıllı saatler, mobil POS cihazları, akıllı sayaçlar gibi cihazlarda da uygulama hayata geçirilecek. Araştırmalara göre 2015 yılında 37,5 milyar dolar olan pazarın 2020’de 151,8 milyar dolara çıkması öngörülmekte. Dünya çapında ise şimdiye dek 22 telekom operatörünün eSIM’e geçiş yaptığı da belirtilmiş.

Sanal SIM kullanılmasının bir diğer faydası olarak da, fiziksel SIM kartlarının getirdiği zorluklar ve maliyetler gösterilmekte. Yurt dışından gelen SIM kartlarının numara taşıma işleminde tekrar kullanılamadığı ifade edilmekte. Yenisiyle değiştirilmesinin de maliyeti oldukça yüksek. Mesela yılda 50 milyon SIM kart değişikliği olması durumunda, bunun maliyetinin yaklaşık 75 milyon TL civarına geldiği aktarılmış. Bunun yerine de yerli ve milli dijital SIM uygulamalarının konulması ile yurtdışına bağımlı olunmayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.