btbilgi

ABD’nin Florida eyaletindeki St.Petersburg şehrinde, ünlü sürrealist ressam Salvador Dali’nin bir müzesi bulunmakta. İspanyol sanatçının birçok eserinin bulunduğu ‘The Dali Museum’, yeni bir kalıcı sergiye ev sahipliği yapıyor. ‘Dali Lives’ (Dali Yaşıyor) adındaki bu serginin en ilginç yanı, ressamın tabloları ile dolu olmaması. Bu sergide sizi dev bir bilgi ekranı karşılıyor. Kocaman ekranın içinde ise, kendisinden daha ilginç bir şey var: Yapay zeka destekli sanal bir Salvador Dali.

1989’da ölen dünyaca ünlü ressam, bu sergi sayesinde tekrar hayata dönmüş gibi. Dev ekranda görüntüsü bulunan Salvador Dali için özel tasarlanmış karakter, izleyenleri şaşkına çevirecek kadar gerçekçi görünüyor. Bu kadarı basitçe bilgisayar grafikleri ile gerçekleştirilebilir. Ama buna arka plan çalışan özel progamlanmış yapay zeka uygulaması ve ‘deepfake’ sistemi eklenince, eşi benzeri bulunmaz bir deneyim yaratmaya yarıyor.

Yapay Salvador Dali’yi 1.000 saatin üzerinde eğitim verilmiş bir sistem desteklemekte. Ekrandaki Dali konuklarla etkileşime girebiliyor, hayatından hikayeler paylaşabiliyor, hava durumu hakkında sohbet edebiliyor ve ziyaretçilerle selfie bile çekebiliyor. Gerçekleştirmek için makine öğrenme teknikleri kullanılmış, 6 bin’in üzerinde Dalí fotoğrafı ve videosu analiz edilmiş.

Projenin teknik direktörü Nathan Shipley, “Dali’nin yapay zeka benzerini üretebilmek için önce Dalí’nin doğru görüntülerini bulmakla başladık. Sistemimiz onun tam olarak neye benzediğini, ağzının nasıl hareket ettiğini, gözlerinin nasıl hareket ettiğini, kaşlarını ve onu neyin Dali yaptığını anlatan her küçük ayrıntıyı öğrenmiş durumda” diyor. Ekrandaki Dali’nin makyajla Dali haline getirilmiş bir oyuncu olmadığının, tamamen dijital bir yaratım olduğunun üzerine ısrarla basılmakta.

Sisteme yüklenen her fotoğraf ve video sayesinde sistem Dali’nin  fiziksel özelliklerini ve davranışlarını daha iyi öğrenmiş. Bunun üzerine ressamın kullandığı kelimeler, cümleler ve konuşma yapısı da incelenip yapay zekanın bunu doğru biçimde tekrarlaması sağlanmış. Dali’nin yüzünün başarılı görüntüsü ise, gerçekçi yüz değiştirme sağlayan deepfake tekniği ile oluşturulmuş. Dali Lives sergisi toplamda 190 bin 512 olası kombinasyon oluşturmaya yarayan toplamda 45 dakikalık videoya sahip. Böylece her ziyaretçiye dahi ressam ile kendine özel anlar sunulabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.