btbilgi

Uçan dron teknolojileri giderek gelişiyor ama bu alanda ciddi bir sınır var. Mühendisler geleneksel aerodinamik çalışma şekli nedeniyle uçan dronları sonsuz oranda küçültemiyorlar. Çok küçülen dron cihazları ağırlıklarını desteklemek için yeterli kaldırma sağlayamıyorlar. İşte bu yüzden de biliminsanları doğadan örnek almayı tercih ediyorlar. Buna en güzel örneklerden biri de arı kuşu (veya kolibri) gibi davranabilen robotlar.

Arı kuşları geleneksel aerodinamik kurallarına bağlı değillerdir ve kanatları epeyce esnektir. Araştırmacılar yıllardır arı kuşunun uçuş kodunu çözmeye uğraşıyorlar. Bu teknikler kullanılarak tasarlanacak robotlar, daha büyük uçan araçların gidemeyeceği yerlere gidebilecekler. Gerçek bir kuş veya bir böcek gibi uçabilen minik robotlar, felaket senaryolarında yıkılmış binalar ve darmadağın alanlardaki manevra yaparak kurtarılmayı bekleyen kişileri bulabilirler. Bu robotların arama-kurtarma operasyonları dışında işe yaracakları başka bir alan da doğal ortamda mümkün olmayan hayvan gözlemleri.

ABD’nin Batı Lafayette eyaletinde bulunan Purdue Üniversitesi’nden mekanik mühendisliği profesörü Xinyan Deng ve ekibi, arı kuşu gibi davranan uçan robotlar üzerine çalışıyorlar. Kuşların her gün doğal olarak kullandıkları uçuş tekniklerini alıp, bunu makine öğrenme algoritmalarıyla birleştiriyorlar. Bu sayede, robotlar eğitim aldıktan sonra gerçek bir arı kuşu gibi hareket edeceğini kendi kendine çözebiliyor.

Yapay zekayı devreye sokunca, bu küçük uçan robotlar yeni numaralar da öğrenebiliyor. Mesela henüz normal bir kuş gibi görme mekanizması olmayan bir robot, dokunduğu yerleri algılamak için elektrik akımlarını kullanmakta. Her bir dokunuş, araştırmacıların kaydedebildikleri verilere dönüşüyor ve robota yol gösteriyor. Robot bu sayede çevresini görmeden bir harita bile oluşturabilir. Yani karanlık yerlerde, yıkıntıların arasında yardım bekleyen insanlar saptanabilir.

Deng’in robotik ekibi bu proje için birkaç yaz boyunca Montana’daki arı kuşlarını gözlemlemiş. Kuşların 180 derecelik hızlı dönüşleri gibi önemli manevraları izlemişler ve bunları robotun öğrenebileceği bilgisayar algoritmalarına çevirmişler. Ortaya çıkan bu robotlar üç boyutlu yazıcıda basılmış hafif gövdelere, karbon fiberden yapılmış kanatlara ve lazerle kesilmiş zarlara sahip. Araştırmacılar yetişkin bir arı kuşunun ağırlığına yakın olan 12 gramlık bir uçan robot üretmişler. Ayrıca 1 gram ağırlığında bir de böcek büyüklüğünde robot tasarlanmış.

Arı kuşu robotu kendi ağırlığından daha fazlasını kaldırabiliyor, neredeyse 27 grama kadar yük taşıyabilmekte. Gerçek arı kuşları gibi sessizce uçabilen robot, sadece iki motora ihtiyaç duyuyor ve her bir kanadı diğerinden bağımsız olarak kontrol edebiliyor. Böylece havada çevik manevralar yapması mümkün oluyor. Ekibin tüm bu bilgileri içeren çalışması, yeni yayımlanan bir bilimsel makalede toplanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.