btbilgi

Ağ teknolojileri firması Zyxel, “Türkiye’nin Yeni Nesil Ağ Mühendis Kızları Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında Aydın Üniversitesi öğrencileri ile buluştu. Üniversite ile stratejik işbirliğine giden ve kariyer koçluğu programı kapsamında öğrencilere destek olan firma burada Bilgisayar Programcılığı, Mühendislik Fakültesi ve İletişim Fakültesi öğrencilerine geleceğin meslekleri hakkında öngörüler sundu.

Zyxel’e göre geleceğin meslekleri için ideal üç alan var: Yeni nesil ağ mühendisliği, yapay zeka pazarlamacılığı ve teknoloji iletişimciliği. Firma dünya genelinde ağ teknolojileri ve teknoloji iletişimi uzmanlığı alanında yetişmiş işgücü açığını olduğuna dikkat çekmekte. Üniversiteli gençlere bu alanlarda kariyer yapmalarının büyük faydası olacağından bahsedildi.

Geleceğin meslekleri için sırrın teknolojide saklı olduğunun altını çizen Zyxel Türkiye Channel Head Tuğba Şişik şu teknolojileri  özellikle belirtiyor: “Büyük veri, bulut bilişimi, nesnelerin interneti, 3 boyutlu baskı, sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, giyilebilir teknoloji, hologram teknoloji, insansız araçlar, kısa kod uygulamaları alanında gelişmeler iş dünyasını ve hayatımızı çok farklı bir noktaya taşıyacak.”

Şişik yapay zeka ile ilgili de şu bilgileri aktarmakta: “Dünya genelinde sadece 300 bin yapay zeka araştırmacı ve uygulayıcısı var. Ancak sektör milyonlarca uzmana ihtiyaç duyuyor. Dünyanın dört bir yanındaki teknoloji devleri, yapay zeka mühendisi pozisyonu için yüksek maaş taleplerinden şikayet ediyor. New York Times gazetesinin haberine göre, yapay zeka alanında sadece birkaç yıllık tecrübesi bulunan kişilerin yıllık maaş beklentisi minimum 300 bin dolardan başlıyor. Tecrübeli uzmanlarının maaşları ise yıllık, milyon dolarlar ile ölçülüyor.”

Yapay zeka pazarlaması geleceğin mesleklerinden biri olarak görülmekte: “Bu nedenle genç iletişimci arkadaşlarımızın okulda okurken bile kendini sürekli geliştirmesi gerekiyor. Video ile ilgili işler, beş duyu reklam tasarımcılığı, sosyal medya, dijital pazarlama, dijital reklamcılık, internet pazarlama uzmanları, yapay zeka pazarlamacılığı, dijital iletişim gibi dijital olan her şey size yeni yeni fırsatlar sunacak.”

Mühendislik alanlarında okuyanlar için ise şu tavsiyeler var: “Mühendislik ve bilgisayar programcılığı alanında lisans eğitimi alan öğrencilerimiz de Yapay Zeka İş Geliştirme Uzmanlığı, Yapay Zeka Eğitmeni, Değişim Yöneticiliği, İnternet Mühendisliği, Siber Teknoloji Mühendisliği, Yeni Nesil Ağ Mühendisliği gibi iş kollarına yönelebilir. Çünkü bunlar gelecekte en çok ihtiyaç duyulacak iş kolları olacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.