btbilgi

Google’ın Assistan isimli dijital yardımcı servisi her geçen sene gelişiyor. Size hava durumunu söylüyor, toplantılarınızı kaydediyor ve hatırlatıyor, uçuş saatlerinizi biliyor ve evdeki ağ bağlantılı elektronik cihazlarınızı idare edebiliyor. Geçen sene bunlara ve daha fazlasına eklenen yeni bir özellik göz doldurmuştu. Duplex isimli özellik sayesinde Assistant, restoran ve mekanlarda sizin adınıza aynı bir insan yardımcı gibi rezervasyon yaptırabilecekti.

Google bu özelliği 2018’deki I/O Geliştirici Konferansı’nda gösterdiğinde herkes hayran kalmıştı. Çünkü Duplex sayesinde Assistan gerçek bir insan gibi sesli telefon görüşmeleri yapabilmekte. Arka planda Google’ın yapay zeka algoritmaları çalışmakta. Siz dijital asistana komut veriyorsunuz, o da sizin adınıza yer ayırtacağınız restoranı veya saç kestirmeye gideceğiniz kuaförü arayabiliyor.

Fakat bu özellikten herkes memnun kalmadı. Google Duplex’in sağladığı insansı yaklaşımın biraz fazla rahatsız edici olduğunu düşünenler de oldu. İşte buna güzel bir örnek tam bir sene sonra verilmekte. The Verge sitesinin haberine bakılırsa restoranlar Assistant’ın kendilerini aramasından ve insanmış gibi rezervasyon yapmaya çalışmasını sevmiyorlar. Restoran görevlilerinin bu aramalarla karşılaşınca bazen direk olarak telefonu kapattıklarından bahsedilmekte.

ABD, Alabama’daki Birmingham şehrinden restoran görevlisi Shawn Watford, “Önce bir makinenin ne kadar doğal ve insansı konuşabildiğine çok şaşırdım. Ama bizi kendi kendine araması o kadar acayip geldi ki, anında telefonu kapattım” diyor. Oregon’daki Gogi’s Restaurant’ın sahibi Gabriel Murphy ise denemeler sırasında görevlilerin yapay zeka ile konuşmalarını dinlemiş. Ekip kendilerine arayanın Duplex sistemi olduğu söylendiğinde inanamaışlar. Murphy bunun üzerine “Gerçi ekibimden kimse pek yakınmadı ama daha sonra Skynet ve makinelerin insanlığı ele geçirmesi üzerine tonla şaka yapıldı” açıklamasını yapıyor.

Restoran görevlilerinin insana benzer yapay zeka ile konuşmalarında bir başka problem daha gözlemlenmiş. Arayan kişinin bilgisine (Caller ID) bakıldığında ‘Google Assistant’ görülebiliyor. Bunun bir yapay zeka sistemi olduğunu bilenler telefonu açma ve dinleme eğiliminde. Ama diğerleri sahte veya spam arama olduğunu zannedip telefonu açmayabiliyor bile. ABD’de şu anda telepazarlamacıların yarattığı devasa bir sıkıntı var ve kontrol altına alınamadığı için de tüm servis sektörü bundan ciddi şekilde rahatsız durumda. Nihayetinde, galiba dijital asistanlara alışmak için daha önümüzde uzun bir zaman var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.