btbilgi

Dünya çapında fosil yakıtlı araçların oluşturduğu hava kirliliği ile başetmek için çeşitli çözümler geliştiriliyor. Bunların arasında en iddalı olanlardan biri, bir Silikon Vadisi startup firması. Havadan karbondioksit yakalama çözümlerinin hızla gelmekte olduğu bir dönemde, Prometheus isimli firma gelecekte hala benzine yer olacağını düşünüyor. İhtiyaç olan benzinin de havadan sağlanması planlanmış durumda.

Prometheus’un kurucusu ve CEO’su Rob McGinnis ile ekibi, karbondioksiti atmosferden çekip kullanılabilir benzine dönüştüren bir makine üzerine çalışıyor. Buradaki hedef, fosil yakıtla çalışan araçları ‘karbon nötr’ bir taşıma formu haline getirebilmek. Tasarlanan makinenin bir tanesinin, herhangi bir otomobilden daha fazla karbonu havadan yakalayıp yakıta dönüştürmesi söz konusu. Böylece üretilecek ve çalıştırılacak her bir makine, dünya üzerindeki bir arabanın üreteceği karbonu sıfırlayabilecek.

Prometheus firmasının bu fikri olukça başarılı bulunmuş olacak ki, ünlü startup hızlandırıcı şirket Y Combinator’dan fon bile alıyorlar. Y Combinator geçen sene karbon yakalama teknolojilerinin geliştirilmesine odaklanmaya başlayacağını açıklamıştı. Y Combinator CEO’su Sam Altman bir blog yazısında şunları aktardı: “Karbondioksiti havadan toplamanın ve yararlı bir şeye dönüştürmenin veya uzun süreli olarak güvenli biçimde saklamanın çok işe yarayacak bir teknoloji olduğuna inanıyoruz. Bu teknolojilerin gözle görülür şekilde işe yaraması hayal ürünü gibi durabilir. Fakat hedefimiz gerçekçi maliyetlerle, teknik olarak uygulanabilir çözümler üretmeye destek olmak.”

Firma karbondioksit toplayıp bundan benzin üretecek aracının prototipini geçtiğimiz Mart ayında Bloomberg’e göstermiş. Makine şu hali ile standart bir hatchback arabayı 2 kilometre götürmeye yetecek kadar bile yakıt üretememiş. Yine de McGinnis hala iddialı. Yaptığı açıklamada 2020’nin sonundan önce galon başına yaklaşık 3 dolara benzin satacağını söylemeyi ihmal etmiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.