btbilgi

Akıllı telefon üreticileri devamlı yeni özellikler ile tüketicileri çekmeye çalışıyorlar. Ekran boyutları belli bir sınıra gelip dayandığı ve güçlenen işlemcileri de gözle görmek mümkün olmadığından, ilgi çekmek için başka şeyler gerekiyor. Bunların arasında telefonların kameralarını devamlı güncellemek var. Günümüzde kullanıcılar fotoğraf çekmek için özel makinelerdense akıllı tefefonlarını tercih ediyorlar. O yüzden de kamera özellikleri devamlı gelişiyor. Bazı üreticiler çoklu kamera lenslerine yoğunlaşırken, Samsung ise Bright GW1 ürünü ile aynı zamanda megapiksel artırma yoluna da gitmekte.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından en yeni duyurulan imaj algılama sensörü, şu anda pazarda bulunan en güçlü telefon kamerasının üretilmesini sağlayabilir. Duyurulan ISOCELL Bright GW1 modeli sensör 64 megapiksel kapasitesinde. Her ne kadar Samsung’un şu anda en üst seviye akıllı telefonlarında kullanmakta olduğu 48 megapiksellik ünite ile aynı 0.8 nanometre ölçüye sahip olsa da, eskisinden daha büyük sensör alanı yüzünden kapasite de doğal olarak yükseliyor.

Samsung’dan akıllı telefonlara 64 MP kamera: Bright GW1

Piyasadaki mevcut 48 megapiksel sensörler, dört pikselden gelen veriyi birleştirerek finalde 12 megapiksel fotoğraflar üretiyor. Bright GW1 ise yine dört pikseli bir araya getirecek ama sonuçta ortaya 16 megapiksel görüntüler çıkartacak. Samsung’un yeni sensörü ayrıca, iyi ışık koşullarında tam çözünürlüklü 64 megapiksel çekimler için renk filtresini de serbest bırakabilecek.

Sony’nin IMX586 48 megapiksellik sensörü benzer bir özelliğe sahip ama Samsung’un aynı kapasitedeki parçası bu özelliğe sahip değildi. Fakat Samsung aynı beceriyi sunan yeni bir 48 megapiksel ünite olan Bright GM2’yi de piyasaya sürecek. Bright GM2 düşük ışık koşullarında daha başarılı sonuçlar vermesi için tasarlanmış yeni Tetracell özelliğine ve aydınlık ortamlar için kullanılan ‘remosaic’ algoritmasına da sahip. Her iki sensör de ‘Dual Conversion Gain’ (DCG) ve daha hızlı otofokus için Super PD özelliğini destekliyor olacak.

Samsung yaptığı açıklamada halen Bright GW1 ve Bright GM2 sensörlerinin örneklerini test etmekte olduğunu söylüyor. İkisinin de yılın ikinci yarısında seri üretime girmesi ve piyasaya sürülmesi beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.