btbilgi

Her geçen gün yen bir elektrikli araba haberi alıyoruz. Henüz çok genç bir pazara sahip olmasına rağmen, otomobil meraklıları bunlara büyük ilgi gösteriyorlar. İşte bu konuyu ele alan “Elektrikli Taşıtların Gizemi” başlıklı rapor, küresel ve Türk tüketicilerin elektrikli araçlara karşı yaklaşımını ortaya koymakta. Cetelem Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan rapor, aralarında Türkiye’nin de olduğu 16 ülkede, yaşları 18 ile 65 arasında değişen 10 bin 600 kişiyle gerçekleştirilmiş.

Rapora göre 2030 yılında dünyada satılan araçların yüzde 25’ini elektrikli araçların oluşturması öngörülüyor. Bu rakamın elektrikli araba satın almanın teşvik edildiği Çin’de yüzde 36, Norveç’te ise yüzde 39’a kadar yükselmesi beklenmekte. Araştırmaya katılan Türk tüketicilere göre ise, 11 yıl sonra Türkiye’de satılacak araçların yüzde 29’unu elektrikliler oluşturacak.

Kurumun 2012’de yaptığı benzer bir araştırma ile bugünün sonuçları da karşılaştırılmış. Aradan geçen 7 yıl içinde tüketicilerin elektrikli araçlarla ilgili bilgi seviyesinin de, ilgisinin de arttığı gözlemlenmekte. 2012’de yapılan çalışmada tüketicilerin ürünün teknolojisine yeterince güvenmemesi bu ürünü satın almama nedeni olarak üçüncü sırada yer alırken, bugün bu unsur bir satın almama nedeni olarak altıncı sırada yer alıyor denilmekte.

Araştırmaya katılan pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de tüketicilerin elektrikli araba satın almama nedenleri arasında yüksek fiyat, kısa menzil, batarya şarj süresinin uzun ve şarj altyapısının yetersiz olması geliyor. Türk tüketicilerinin yüzde 66’sı araç pahalı olduğu için almıyorum derken, şarj altyapısının yetersiz olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 39, şarj süresi çok uzun diyenlerin oranı ise yüzde 35 olarak saptanmış.

Raporuna bu yıl ilk kez dahil edilen Norveç, elektrikli araç sahipliği konusunda Çin’le birlikte diğer 14 ülkeye göre oldukça mesafe kat etmiş durumda. Norveç’te yeni otomobil satışlarının yüzde 20,9’unu elektrikli, yüzde 31,3’ünü ise şarj edilebilir veya edilemez hibritlerin oluşturduğu belirtilmekte. Yine de buradaki tüketicilerin hala çoğunluğu, çeşitli teşviklere rağmen elektrikli araçları pahalı bulduğunu söylüyor. Alektrikli araçları pahalı bulanların ortalaması ortalamada yüzde 86 iken, Norveç bu oran yüzde 64 ve ve Çin’de ise 65 seviyesinde.

Elektrikli araçların 2030 yılından itibaren yaygınlaşacak olmasının birinci nedeni ise bataryaların ucuzlayacak olması öngörüsü. 2010 yılında 1 kilowatt saat için 1.000 dolarlık bir maliyet söz konusuyken, bu rakamın günümüzde 5’te 1 oranında gerilediği aktarılmakta. Gelecekte ise 150 doların altına inmesi bekleniyor. Bu da otomobillerin fiyatlarının düşmesini ya da ucuzladığı için daha yüksek kapasiteli bataryalar kullanılarak menzilinin artmasını sağlayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.