btbilgi

Türkiye genç neslinin büyüklüğü ve teknolojiyi hızlı kabullenmesi ile oldukça dinamik bir ülke. İnternet kullanımı, sosyal medya kullanımı ve online alışveriş gibi alanlarda ciddi büyüme gösteren ülkemizin başarılı olduğu bir konu daha var, o da e-ticaret. Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında World E-commerce Forum tarafından düzenlenen DHL Uluslararası E-İhracat Konferansı’nda bu konuda önemli bilgiler aktarıldı.

DHL Express Global Satış Programlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Leendert Van Delft konferansta yaptığı sunumda, Statista verilerine göre 2018-2022 yılları arasında Türkiye’nin perakende e-ticaret satışlarının yıllık bileşik yüzde 12 büyüme göstermesinin beklendiğini aktardı. Ayrıca bu yüksek oran sayesinde Türkiye e-ticarette en yüksek büyüme oranına sahip ilk 5 ülke listesine Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve Meksika ile birlikte girmiş durumda. Verilen bilgilere göre 2018’de 50 milyar TL seviyesinde e-ticaret geliri oluşturulmuş, 2019’da ise e-ticarette yüzde 35 büyüme bekleniyor.

Konferansta dünyadaki e-ticaretle ilgili bilgiler de verildi. 2020 itibarıyla uluslararası e-ticaretin 1 trilyon dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Sosyal medya platformlarından online satışlarda yıllık yüzde 93 oranında büyüme saptanmış. Şu ana kadar tüm dünyada KOBİ’lerin yalnızca yüzde 17’si online satışa geçmiş durumda ve bunların çoğunluğu gelişmiş ülkelerin şirketleri. E-ticarette 2019 ve sonrasının hızlı, güvenli ve mobil alışveriş etrafında şekilleneceği öngörülmekte. Yeni teknolojiler, hızlı işlem tamamlama imkanları ve hızlı teslimat ihtiyacının bu gelişmeleri tetiklediği belirtiliyor.

Konferansta yeni nesil tüketiciler hakkında bilgiler veren DHL Express Türkiye CEO’su Claus Lassen, sunumunda bunları “CX kuşağı” (müşteri deneyimi kuşağı) olarak tanımlamakta. 2018’de Avrupa’da online alışverişlerin neredeyse dörtte birinin (yüzde 22,8) uluslararası olarak gerçekleştirildiği aktarılıyor. 2017 ile karşılaştırılınca yüzde 13,2’lik bir artış söz konusu ve bu 100 milyar Euro’luk bir büyüklüğe karşılık geliyor. Alışverişlerin yüzde 45’inin de AB dışı perakendeciler aracılığıyla gerçekleştirilmiş olduğu ifade edilmekte.

Lassen konuşmasında müşteri deneyimi ile ilgili bilgiler de vermekte: “Yüksek gönderim maliyetleri nedeniyle mutsuz olanların oranı yüzde 30. Geç varan gönderiler yüzde 27, ekspres seçeneği bulunmaması yüzde 24, gönderi sürecini takip edememek yüzde 22 oranında tatminsizlik yaratıyor. Müşteriler ne istiyor diye bakarsak, her şeyden önce hız geliyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.