btbilgi

Modern hayatın vazgeçilmezleri haline gelen bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletlerin kötü bir yanı var. Ne yazık ki bunların hiçbiri gözlerimiz için faydalı değil. Uzun süre bunları kullanmak gözleri ve beyni yorduğu gibi, bilimsel olarak kanıtlanmış başka şeyler daha var. Uzun süre sabit mesafedeki şeylere odaklanmak gözlerimizi zayıflatır. Ekranlardan yayılan mavi ışık ise gözlerimizin içindeki renk algılama mekanizmasını ve ayrıca doğal sirkadiyen ritimlerimizi bozar. Kingrow K1 isimli bu akıllı telefon işte bu sorunlara az da olsa çare olmak niyetinde.

Sağlık araştırmacıları sırf bu sorunlar yüzünden bile daha az akıllı telefon kullanmamızı öneriyorlar. Daha akıllı telefon bağımlılığının yarattığı psikolojik ve duygusal problemlere gelmedik bile. Ama en azından gözlerimizi daha az yoracak bir çözüm işe yarayabilir belki. Kingrow K1 telefon özel ekranı sayesinde gözleri bozan mavi ışığı tamamen yok ediyor. Çünkü cihazda normal LCD/LED/OLED ekranlar yerine, bir e-kağıt ekran kullanılmış.

Aslında e-kağıt ve e-mürekkep kullanan akıllı telefonlar yeni değil. Ama önceki örneklerde geleneksel ekranlar ve e-kağıt ekranlar beraber kullanılmıştı. Bu örneklerde e-kağıt ekran sırta geliyordu ve ikinci bir ekran olarak, daha çok uyarıları almak için tasarlanmıştı. Yani cihazın ana ekranı değildi. Kingrow K1’in 5.17 inç büyüklüğündeki Carta ekranı ise 1280 x 720 çözünürlüğe ve 283 PPI (inç başına piksel yoğunluğu) değerine sahip. Renkli değil ama önden aydınlatması olduğu için karanlıkta bile sorunsuz görüntülenebiliyor.

Onun dışındaki teknik özellikleri ise ucuz bir Android telefonunkine benzer. 8 çekirdekli 2.0GHz MediaTek Helio P23 işlemcisi, 16 GB depolama alanı, 2 GB belleği, 64 GB ek depo alanı sağlayan microSD kart desteği var. 3.100 mAh’lik bataryası çok büyük olmasa da, ekranın normallerine göre çok az enerji tükettiği düşünülürse gayet yeterli olduğu söylenebilir. Android 8.1 Oreo mobil işletim sistemi kullanan telefonun 8 MP ana kamerası bulunmakta. USB-C portu ve çift SIM yuvası da bahsedilmesi gereken diğer özelliklerinden.

Kingrow K1 telefon kısa süre içinde bir IndieGoGo kitlesel fonlama kampanyası ile önsiparişe açılacak. Cihazın fiyatı 349 dolar olacakmış ama şimdiden kayıt olanlar 100 dolarlık indirimden faydalanabilecekmiş. Son olarak cihazın tek sorunu, özel ekranı yüzünden Google Play’deki uygulamaları kullanamaması. Cihaz bazı uygulamalar yüklü gelecek ama geliştiricileri kendi uygulama mağazalarına yeni ürünler ekleyeceklerini söylüyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.