btbilgi

Eğlence ve sporun buluştuğu noktalardan biri olan stadyum tesisleri, dijital dönüşüm süreçlerine karşı ilgisiz kalamıyorlar. Artık her türlü ileri teknolojiyi barındıran spor yapıları yavaş yavaş birer akıllı stadyuma evrilmekte. Bu trendi inceleyen KPMG, ‘Küresel Tatil ve Eğlence Sektörü 2019 Araştırması’ (Global Leisure Perspectives 2019) içinde akıllı stadyum yaklaşımları ile ilgili bilgiler de veriyor.

Rapora göre dijital gelirlerle büyüyen akıllı stadyum ekonomisi 2017 itibariyle dünyada 3,87 milyar dolarlık hacme ulaşmış. Bu rakamın 2023 yılına kadar, yıllık ortalama yüzde 21’lik artışla 12,42 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Raporda ayrıca stadyumlardaki yenilikçi teknolojilerin uygulamaya yansımalarına da yer verilmiş.

Stadyuma bağlanmak

Stadyumların ‘akıllanmaları’ için öncelikle dijital altyapılarının geliştirilmesi gerekiyor. Günümüzde taraftarlar, maçlar sırasında internet üzerinden sürekli etkileşim halinde. Stadyumların bu etkileşimin kesintiye uğramaması için internet altyapılarını geliştirmeleri bekleniyor.

Yerinizden yiyecek içecek siparişi

Geleceğin stadyumlarda ileri teknoloji sayesinde operasyon maliyetleri de düşecek. Taraftarlar, yiyecek, içecek ve ticari ürün alışverişlerini cep telefonları üzerinden koltuklarına sipariş edebilecek. Dileyen müşteriler ise alışveriş yapmak istedikleri standın doluluk oranı konusunda kendilerini uyaran uygulamalardan faydalanacak.

Özel alışveriş paketleri

Akıllı stadyumlar, taraftarların paylaşıma açtıkları özel verileri üzerinden özel alışveriş paketleri sunabilecek. Stadyumlar taraftarların biletlerini ne zaman aldıkları, kimlerle maça gittikleri, maç sırasında neler sipariş ettikleriyle ilgili verileri analiz edebilecekler. Bu sayede kişiye özel ‘sadakat programları’ hazırlanabilecek. Günümüzde tüm tüketicilerin arzu ettiği kişisel deneyimler, taraftarlar için de sağlanabilecek.

Maksimum güvenlik

Akıllı stadyumlar, kamera ve sensörlerin topladığı veriler sayesinde taraftarların güvenliğini maksimuma çıkarma kapasitesine sahip olacak. Yeni teknolojiler, güvenlik güçleriyle anlık veri paylaşımı yapılmasını ve güvenlik sorunlarına hızlı çözümler üretilmesini sağlayacak.

Eve dönüş desteği

Akıllı stadyumlar, maçtan çıkan taraftarlara dönüş yolunda karşılaşabilecekleri sorunlara karşı (hava, trafik durumu, vs.) dijital platformlar üzerinden çözüm önerileri sunacak.

Komünite iletişimi

Taraftar deneyiminin merkezinde canlı karşılaşmalar olsa da, akıllı stadyum taraftarlarla daha ‘yoğun iletişim’ de kurabilecek. Maç günleri dışında dijital oyunlar ve ürün satış sayfaları gibi uygulamalar üzerinden müşterilerle temas devam ettirilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.