btbilgi

İnternet üzerindeki her türlü hesap için parola ve şifreler kullanıyoruz. Siber güvenliğin bu ana kimlik tespit yöntemi, ne yazık ki artık güvenli değil. Bunun sebeplerinden biri daha yenilikçi ve başarılı biyometrik güvenlik tekniklerinin yaygınlaşmış olması. Bir diğeri ise kullanıcıların parolaları belirleme konusundaki tembellikleri. Tüm güvenlik firmaları her yıl defalarca kullanıcıları uyararak, kolayca tahmin edilecek veya çözülebilecek şifreler kullanmamaları yönünde tavsiyeler veriyor.

İnternet güvenliği firması Eset bir süre önce son 5 yılın en kötü şifresi olarak ‘123456’yı duyurmuştu. İngiliz Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ise yeni bir çalışmada, internete en çok sızdırılan, en çok karşılaşılan 100 bin parolayı saptamış. Bu rapora bakılırsa ‘123456’ olarak sıralanan rakamlardan oluşan şifre, dünya genelinde 23,2 milyon hesapta kullanılmakta. Böylece en çok kullanılan parola, aynı zamanda en çok sızan parola olarak liderliğe oturmuş durumda.

NCSC kuruluşu bu araştırmayı ‘Have I Been Pwned’ (HIBP) sitesindeki verilere dayandırıyor. Bu site tüm dünya üzerinde açık şekilde bulunabilen tüm veri sızıntılarını inceliyor. Siteye başvuran kullanıcılar ise hesaplarının bu sızıntı veri yığınlarında yer alıp almadığını görebiliyorlar. Araştırmaya göre ‘123456’ dan sonra gelen en yakın parola olan ‘123456789’ da 7,7 milyon defa kullanılmış. Bu tür şifrelerin sıkça kullanılması, siber suçluların veri hırsızlığı ve hesap ele geçirme operasyonlarında işlerini oldukça kolaylaştırmakta.

En çok hacklenen şifrelerin çoğunun isimlerden, futbol takımlarından, müzisyenlerden ve kurgusal karakterlerden oluştuğu da ayrıca rapor edilmekte. Parola ya da şifre olarak en çok tercih edilen hayali kahraman, 330 bin kişilik kullanım ile ‘Süpermen’ ya da orjinal kullanımıyla ‘Superman’ olarak belirlenmiş. Şifre olarak kullanımda Superman’i, kurgusal Japon anime/manga kahramanı Naruto takip ediyor. Naruto’dan sonra sıralama Tigger, Pokemon ve Batman olarak devam etmekte.

Konuyu ele alan Eset, neredeyse her güvenlik önerisinde şifre ve parolaların güçlü düzenlenmesini önermekte. Büyük/küçük harflerin, rakamların ve işaretlerin karmaşık şekilde kullanıldığı güçlü bir şifrenin, siber güvenlikte en temel korunma önlemlerinin başında geldiği hatırlatılmakta. Kullanıcıların NCSC’nin en çok kullanılan parolalar listesine bakması ve eğer kişisel parolalardan biri bu listede yer alıyorsa acilen değiştirilmesi tavsiye edilmekte. Ayrıca mümkün olan her platforma çok faktörlü kimlik doğrulama eklenmesi de öneriler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.