btbilgi

Sadece yerel değil küresel reklam pazarları da çok büyük bir rekabete maruz durumda. Dijital medyanın da işin içine girmesi ile reklamverenlerin seçenekleri inanılmaz miktarda arttı ve bütçeleri harcamak zorlaştı. Çeşitli medya kuruluşları da reklamları kendi platformlarına çekmek amacıyla ilginç şeyler deniyorlar. Buna bir örnek NBCUniversal’dan geldi. ABD kökenli medya devi TV’den yapılan alışverişlerde ilk kez QR kod kullanımını gerçekleştirdi.

NBCUniversal, reklamverenlerin dönüşüm oranlarını artıracağını umduğu bu yeni özelliğe ‘ShoppableTV’ diyor. Bu sistemde, TV programlarında belirli anlarda QR kodları gösteriliyor. İzleyiciler akıllı telefonları veya mobil cihazları ile bu kodu taradıkları anda direk olarak ürünü satın alabilecekleri e-ticaret sitelerine yönlendiriliyorlar. Firma doğrudan satışları artırmak için ulusal televizyonda QR kod yönteminin bu şekilde ilk kez kullanıldığını söylüyor.

Medya devi ilk testler boyunca ShoppableTV’nin birkaç dakika binlerce QR kod tarama sağladığını aktarmakta. Ayrıca kodlar üzerinden gidilip satış sayfalarına ulaşan müşterilerin, markaları altı rakamlı satışlara ulaştırdığı da iddia edilmekte. NBCUniversal yakında ShoppableTV’yi NBC, NBC Sports, Telemundo, Bravo, E!, CNBC Prime ve USA Network gibi kanallarda da kullanmayı planladığını ifade etmiş.

ShoppableTV, NBCUniversal’ın düşmekte olan reklam dönüşüm oranlarını düzeltmek için geliştirdiği çözümlerden biri. Bir diğeri ise TV dizilerinin senaryolarını, altyazılarını ve görsel tanımlamaları tarayan bir makine öğrenme uygulaması. ‘Context Intelligence Platform’ isimli bu sistem de tüm analizi sonucunda belirli reklamları yerleştirmek için dizilerdeki en iyi anları seçme işlevini gerçekleştirebiliyor.

NBCUniversal’in pazarlama müdürü Josh Feldman yapılan açıklamada şunları söylüyor: “Reklamverenler ile ülke çapında milyonlarca izleyiciyi direk satış yöntemleri ile bir araya getirmek istiyoruz. Bunun için de markaları premium içeriğimizle eşleştirme, satın alma sürecinin her aşamasına hakim olma ve tüketicilerin ürünü görme ile satın alma arasında geleneksel olarak karşılaştıkları engelleri kaldırma gibi yaklaşımlar denemekteyiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.