btbilgi

İnsanlık karalardaki kaynakları tükettikçe, yerine başka yaşam alanları aramaya başladı. Bunun sonucunda da çeşitli su üzeri yerleşim tasarımları görmeye başladık. Bunlardan en iddialı olanlarından biri, tasarımcı Pierpaolo Lazzarini’nin stüdyosu tarafından geliştirilen Wayaland’di. Deniz üzerinde bir şehir kurma amacı taşıyan projeden sonra, şimdi de stüdyonun bir başka ilginç fikri olan UFO 2.0’a bakıyoruz. ‘Tanımlanamayan yüzen nesne’ olarak lanse edilen bu yapı, denizler ve göller üzerinde yeni bir yaşamın izlerini taşıyor.

Tanımlanamayan yüzen nesne UFO 2.0 aslında bir evLazzarini’nin UFO 2.0 projesi üç yıl süren geliştirme ve mühendislik süreçlerinden sonra, artık herkese açılmaya hazır durumda. Bu konsept yapı konsept 12,5 metre çapında ve iki yaşama alanı içeriyor. Deniz seviyesindeki alan, 5,5 metre çapındaki ana odanın yanı sıra güneşlenmek için bir teras ve isteğe bağlı bir sebze bahçesinden oluşmakta. Ana seviyenin altında ise banyo ve su altı yatak odasına inilmekte. Yatak odasının dış camlarındaki otomatik silecekler, ev sakinlerinin deniz altı görüntülerini her daim rahatça görmesini sağlayacak. Eğer istenirse çatıya da modüler bir jakuzi monte edilebiliyor.

Yapının disk parçasının içinde ise, su altında kalan kısmı maksimum 2,3 metre daldırmayla suya batırmak için gerekli ağırlıklar bulunuyor. Bunun dışında disk içinde elektrik depolamak için bataryalar ve su depoları da bulunmakta. UFO 2.0 ayrıca temiz su sağlamak için bir tuzdan arındırma sistemine de sahip olacak. Tüm sistemler için ihtiyaç olan enerji ise güneş panelleri ile sağlanacak.

Bu özel tekne ev kısa mesafelerde taşınabilmesi için, yaklaşık saatte 7 kilometre (3,5 deniz mili) hızıyla hareket edebilecek. Bulunduğu yerde sabitlenmesi ise dört nokta bağlantılı bir mekanizma ile sağlanacak. Yapının tamamen kendine yeter ve sürdürülebilir olması amaçlanmış. Bununla da kalmayacak, UFO’ya gelen elektrikli küçük tekneler için bir şarj istasyonu görevi de yapabilecek.

Tanımlanamayan yüzen nesne UFO 2.0 aslında bir evLazzarini yakında başlayacak bir kitlesel fonlama projesi ile UFO 2.0 projesini gerçeğe çevirme sürecinde. Yeterli finansman sağlandığında, ilk test ünitesinin kurulmasının 2021 yılında mümkün olacağı tahmin edilmiş. Kampanya sonucunda inşa edilecek ilk seri UFO 2.0 yapıları, müşterilerin rezervasyon ile gelip tatil yapabilecekleri bir devremülk olarak sunulmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.