btbilgi

Çevre bilinci yaratmak amaçlı ilginç projelerden biri, İsveçli fintech şirketi Doconomy tarafından hayata geçirildi. Firmanın piyasaya sürdüğü DO Black isimli kredi kartı, tüketicilerin satın alımlarını takip ediyor ve harcamaların iklim değişikliğine olan etkilerini hesaplıyor. Kullanıcılar kredi kartıyla günlük alımlarını gerçekleştiriyor, akıllı telefondaki DO uygulaması üzerinden de yaptıkları harcamalarla ilgili karbon salınım kayıtlarını takip edebiliyorlar.

Bu servis her gün hiç düşünmeden tükettiğimiz ürünlerin imali sırasında ne kadar karbondioksit oluştuğunu bize anlatmak amacı taşıyor. Hedef, tüketicilerin harcamalarını aktif olarak azaltmaları yolu ile karbon ayakizini küçültme çabalarına destek olmak. DO uygulaması her satın alnan ürün için oluşan karbondioksit miktarını ölçmek için Aland Endeksi adı verilen bir hesaplama sistemi kullanıyor. Bu sayede kullanıcıların aldıkları ürünlerin iklim üzerindeki etkilerini gerçek zamanlı olarak görebiliyorlar. Belirlenmiş bir limite ulaşıldığı anda, kredi kartı daha fazla harcama yapılmasını engelliyor.

Doconomy’nin kredi kartı programına kayıt yaptıranlar, özel bir ücretsiz tasarruf hesabına da sahip oluyorlar. Bu hesap üzerinden BM destekli iklim değişikliği engelleme projeleri hakkında bilgi edinebiliyorlar. Ayrıca hesap kullanıcıların gezegen üzerinde olumlu etkisi bulunan yatırım fonlarını keşfetmelerine de yardımcı olma vaadi sunuyor. DO kart sahipleri ayrıca BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmasında katkıda bulunan onaylı yeşil projelere de kolayca bağış yapabilecekler.

Doconomy kredi kartında karbon emisyon tüketim limitiKredi kartının kendisi de çevreye saygılı. Kart doğal kaynaklı materyalden imal edilmiş ve üzerindeki yazılar Air Ink ile basılmış. Air Ink geri dönüştürülmüş hava kirliliği parçacıklarından oluşturulmuş özel bir mürekkep. Yani araba egzozlarından, bacalardan ve santrallerden çıkan yanmamış karbon kurumu toplanıp mürekkebe dönüştürülüyor. Böylece havadan biraz daha zararlı madde toplanmış oluyor.

Kullanıcılar çevreye daha falza önem verdikleri için finansal olarak da ödüllendirilecek. DO sahipleri karbon negatif ürünleri satın aldıkları, program dahilindeki mağazalardan ‘DO kredisi’ olarak da bilnen bir tür para iadesi alabilecekler. Bu krediler daha sonra BM sertifikalı karbon azaltma projelerine bağışlanabilecek veya sürdürülebilir fonlara yatırılabilecek.

Doconomy CEO’su Nathalie Green yeni kredi kartı uygulamaları hakkında şu açıklamayı yapıyor: “Hepimizin durumun aciliyeti ile başa çıkması ve sorumluluğumuzun bilincinde bir tüketim anlayışına doğru hızla ilerlemesi gerekiyor. DO Black ile artık kimsenin bahanesi kalmayacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.