btbilgi

Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) ülkemizdeki hibrit ve elektrikli otomobil 2019 ilk çeyrek satış rakamlarını açıkladı. 2018 yılının ilk üç ayında toplamda 1.291 adetlik satış rakamına ulaşılmış. 2019’un ilk çeyreğinde ise bu rakam 1.853 adete yükselmiş. Bu rakamın sadece 43 adetlik kısmı tam elektrikli modellerden oluşmakta, 1.810 adeti ise hibrit motor seçeneğine sahip modeller. TEHAD raporunda 2019 yılı sonunda elektrikli ülkedeki otomobil satış rakamlarının 200’ü geçmesinin beklendiğini açıklıyor.

Raporda Avrupa’da yıllık elektrikli otomobil satış rakamlarının milyonları bulmasının karşısında, Türkiye pazarındaki yıllık satış rakamlarının beklenenin çok altında kaldığı ifade edilmiş. Pazarın büyümesinin önündeki en büyük engel olarak ise ÖTV ve MTV oranları gösteriilmekte. Verilen bilgiye göre ülkemizde elektrikli otomobil vergi oranları KW gücüne göre yüzde 3, yüzde 7 ve yüzde 15 oranlarına sahip. Yüzde 145 ÖTV oranına sahip bir aracın muadil elektrikli modelini yüzde 15 ÖTV oranı ile alabilmek mümkün deniliyor. Tüketicilerin bu büyük farka rağmen ilk alım maliyetleri yüzünden elektrikli otomobil modellerinden uzak durduğundan bahsedilmiş.

TEHAD raporunda pazarın büyüyebilmesi için, hiçbir ülkede uygulanmayan elektrikli otomobildeki MTV’nin acilen kaldırılması önerilmekte. Ayrıca şirket adına alınan elektrikli araçlar için çevre destek primi olarak ek vergi teşviği sağlanması da tavsiyelerden biri. Hükümete yönetlik bir diğer tavsiye ise tüketici adına ilk alım bedelinde sağlık destek primi olarak teşvik sağlanması yönünde.

Rapora göre 2030 yılında dünya otomotiv pazarının yüzde 30’unun elektrikli ve hibrit araçlardan oluşacağı öngörülmekte. Avrupa ülkeleri genelinde ise bu oranın yüzde 70’e çıkması öngörülmüş. Birçok Avrupa ülkesinde dizel araçların satışı ve şehir içindeki dolaşımının sınırlandırılmış olduğu da hatırlatılmakta. Hükümetin 2030 vizyonunun bir parçası olması beklenen sıfır emisyon hedefini gerçek kılabilecek öğelerden birinin, Türkiye’de de dizel araçlara ek karbon vergisinin getirilmesi ve buradan sağlanacak vergi geliri ile elektrikli otomobillerin ilk alım maliyetinde teşvik sağlanması olacağı belirtiliyor. Ayrıca Türk tüketicilerin hibrit ve elektrikli otomobil piyasasına büyük ilgi gösterdiği, ikinci el araç bile arandığı bilgisi de verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.