btbilgi

Su yosunları halen birçok endüstriyel alanda kullanılmakta. Büyük ihtimalle yakın gelecekte en çok işe yarayacakları alanlardan biri de gıda olarak tüketimleri olacak. İşin güzel kısmı yosunlar büyümek için pek fazla materyale veya yardıma ihtiyaç da duymuyorlar. Havadan ve sudan topladıkları kabondioksiti içlerinde besine çeviriyor ve çok başarılı bir protein kaynağı olabiliyorlar. Daha önce bazı yosundan gıda üretim örnekleri görmüştük. Fakat şimdi bu tekniğin güneş enerjisi ile birleştirilmiş bir şekli var: Biyogüneş panelleri.

Imperial College London’ın batı Londra’daki yeni kampüsü bu teknolojiyi ilk kez deneyen tesis olacak. Tesisin çatılarına yeni geliştirilen biyogüneş panellerinden takılacak. ‘Biosolar Leaf’ adı verilen paneller normal güneş enerjisi paneline benziyor. Ama güneşten enerji üretmek yerine mavi yosunlar sayesinde besin üretebiliyorlar.

Yosun türü bitkilerin havadan karbondioksit emme becerisinin, toprağı kaplayan ağaçlardan 100 kat daha hızlı olduğu aktarılmakta. Yosunlar hem az yer kaplıyor hem de verimli bir protein kaynağı. Biyogüneş paneli teknolojisini tasarlayan ve üretmeye başlayan Arborea isimli startup’ın kurucusu Julian Melchiorri, yosunların ayrıca bir antioksidan kaynağı olduğunu ve doğal gıda boyası olarak da kullanılabildiğini ifade etmekte: “Diyelim ki mavi M&M yapmak istiyorsunuz. Sentetik ve kimyasal boyalar yerine kullanacağınız mavi yosunlar hem doğal ve sağlıklı, hem de bir elmada bulabileceğinizden daha fazla antioksidan içeriyor.”

Biyogüneş panelleri sayesinde mikroyosun gıdaları daha az maliyetle ve kolayca ölçeklenebilir şekilde seri üretime girebilecek. Melchiorri kültürleme tekniklerini kökten değiştirerek, hücreleri hızlı şekilde büyümenin yenilikçi bir yolunu bulduklarını söylüyor. Firması Arborea kısa bir süre önce A Serisi yatırım alma çalışmalarına başlamış ve yakında San Diego’da bir demo tesisi açmayı planlıyor. İlk panel örnekleri ise Imperial College London’ın destekleri ile çatı sistemi olarak inşa edilecek ve denemeler yapılacak.

Biyogüneş panellerinin kullanım ve kurulum alanları çok geniş. Süpermarketler çatılarına inşa edip elde edilen besin materyalini çeşitli gıda ürünlerinde protein desteği, renklendirici veya antioksidan desteği olarak kullanabilir. Paneller karbondioksit yayan endüstriyel tesislerin etrafıa kurularak, çevreye verilen zararın bir kısmı da olsa tedavi edilebilir. Panellerin aynı standart güneş panelleri gibi tarım yapılamayan kuru araziler üzerine inşa edilmesi de mümkün. Bu şekilde değerlendirilirse hem ormanların havadan karbondioksit yakalama özellikleri desteklenebilir, hem de tarımsal faaliyetlerde ve düşük maliyetli gıda üretiminde çeşitlilik yakalanabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.