btbilgi

5G ağları sonunda gerçeğe dönüşmeye başladılar. Halen dünyanın her yerinde büyük telekom operatörleri 5G servislerini bir an önce devreye sokabilmek için çalışıyorlar. İlk aşamada vaat edilen hızlar sağlanamasa bile, en azından 2019 yeni bir devrin başladığı sene olarak bilinecek. Peki bu servisleri ve artan internet veri hızlarını kullanacak cihazlar ne durumda? Benzer şekilde birçok akıllı telefon üreticisi 5G destekli cihazlarını duyurdu. Bir kısmı da bu sene çıkacak. Avrupa’da ise ilk 5G destekli telefon fırsatını en büyük markalar değil, göreceli olarak daha yeni ve genç bir firma veriyor. Cihazın ismi ise Oppo Reno 5G.

5G’nin tüketiciler tarafından ne hızda benimseneceği henüz belli değil. Çeşitli vizyonlar ve projeksiyonlar tabi ki var. Ama nihayetinde bir yerden yayılmaya başlamalı. Koreli ve ABD’li operatörler 5G ağlarını ardı ardına açıyorlar. Şimdi Avrupa da ilk 5G servisine ve ilk 5G telefonuna ulaşmak üzere. Bu onur İsviçre kökeli telefon operatörü olan Swisscom’un olacak.

VentureBeat sitesinin verdiği bilgiye bakılırsa, Swisscom 5G ağında 2 Gbps’ye kadar varan yüksek hızlar sağlamak için 3,5 GHz spektrumunu kullanıyor. Operatörün müşterilerinin 100 Mbps üzeri hızlar için ekstradan 10 dolar civarında bir premium paket almaları beklenmekte. 2019 sonuna kadar tüm ülkede 5G ağının devrede olması planlanmış.

İsviçre’nin yeni 5G ağında çalışacak ilk telefon olan Oppo Reno 5G ise önsiparişe çıkmış durumda. 256 GB kapasiteli modelin yaklaşık 1.000 dolara satıldığı bilgisi veriliyor. Ama Oppo İsviçre çapındaki tek 5G destekli telefon olmayacak. Bir diğer operatör olan Sunrise firması da, 5G desteği olan Huawei Mate 20 X 5G modelini Swisscom’dan bir gün sonra piyasaya sunmuş durumda. Yine 256 GB depo alanına sahip bu telefon da yaklaşık 1.000 dolara satılıyor. Sunrise ayrıca 830 dolara 128GB’lık bir Xiaomi Mi Mix 3 de satmaya başlamış.

Diğer pazarlara da kısaca bakacak olursak, Samsung Galaxy S10 5G telefonu birkaç hafta önce Kore’de piyasaya sürüldü. İngiltere’de ise mobil operatörü EE ile OnePlus beraber çalışıyor ve ülkenin ilk 5G telefonu olacak OnePlus 7 Pro 5G bu markadan gelecek. 14 Maysı’da tanıtılacak telefon yılın ikinci çeyreği içinde satışa sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.