btbilgi

Uluslararası güvenlik güçlerinin yasadışı karanlık ağ (dark web) sitelerine karşı operasyonları bir süredir devam ediyor. En son olarak geçtiğimiz Cuma günü yapılan bir açıklamaya göre, Alman polisi dünyanın en büyük yasadışı çevrimiçi pazarlarından biri olan ‘Wall Street Market’ (WSM) sitesini kapatmış durumda. WSM üzerinden kokain, eroin, esrar ve amfetamin gibi uyuşturucuların yanı sıra çalıntı verilerin, sahte belgelerin ve zararlı yazılımların da satılmakta olduğu belirtiliyor.

Frankfurt savcılarının ve ABD savcılarının Los Angeles’taki bir federal mahkemede aktardıkları bilgilere göre, şifreli yasadışı pazaryerinde 1 milyondan fazla kullanıcı hesabı, 5 bin’den fazla kayıtlı satıcı ve 60 bin’den fazla satış teklifi bulunmaktaymış. Site yöneticileri olduğu iddia edilen üç Alman erkek, yapılan operasyon sonucunda tutuklanmış. Ayrıca web sitesi için  arabulucu olarak çalıştığı saptanan bir Brezilyalı da tutuklananlar arasında.

Klaus-Martin Frost, Jonathan Kalla ve Tibo Lousee adındaki üç kişi yaklaşık üç yıl boyunca Wall Street Market platformunu işletmişler. Bu üç yıl boyunca 1,1 milyon müşteriye uyuşturucu, sahte ürünler ve hacker yazılımları satışı için ortam yaratmış olmakla suçlanıyorlar. Bu kişilerin Alman siber araştırmacılar tarafından “coder420”, “Kronos” ve “TheOne” kod isimleri ile tanındığı ifade edilmekte.

Platformun en büyük tedarikçileri arasındaki iki kişi de Los Angeles’da tutuklanmış. İsimleri açıklanmayan bu kişilerden “Ladyskywalker” kod isimli olan kişinin fentanil, hidrokodon, oksikodon temin ettiği; “Platinum45” kod isimli kişinin ise metamfetamin, oksikodon ve reçeteli bir amfetamin ilacu olan Adderall sattığı saptanmış.

Wall Street Market 2016 yılında kurulmuş. 2017 yılında karanlık ağdaki ünlü AlphaBay ve Hansa pazaryerlerinin benzer operasyonları sonucu kapatılmasından sonra en büyük yasadışı mağazalardan biri olarak yoluna devam etmiş. Altı dilde (İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce ve İspanyolca) erişilebilen sitenin uyuşturucu, mücevher, kredi kartı sahtekarlığı donanımı, yazılım ve kötü niyetli kod gibi kategorilere sahip olduğu söyleniyor.

WSM sitesini işleten kişilerin, ürünlerin satış değerinin yüzde 2 ila 6’sı civarında bir komisyon aldıkları iddia edilmekte. Yapılan operasyonda barındırma sunucuları, 550 bin Euro nakit para, yüzlerce Bitcoin ve Monero, çeşitli araçlar ve bir tabanca ele geçirilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.