btbilgi

Yenilenebilir enerji her sene büyümeye ve kullanımı da artmaya devam ediyor. Her ne kadar temiz enerji gezegenimizin gelecekteki olası yıkıcı çevre felaketlerini enellemenin en ciddi yollarından biri olsa da, hala yeterince yol alınmış değil. Çünkü fosil yakıt kaynakları halen dünyanın enerji kullanımının büyük kısmının karşılanmasında kullanılmakta. Resource Watch sitesine göre 2017 yılında dünyanın tükettiği enerjinin yüzde 81’i petrol, kömür ve doğal gazdan gelmekteydi. Verilen bilgilere göre, her yıl yaklaşık 15 milyar ton fosil yakıt tüketilmekte.

Fosil yakıt tüketiminde üç ülke öne çıkmakta. Bu üçlü Çin, ABD ve Hindistan. Üçü dünyanın geri kalanının toplamından daha fazla fosil yakıt kullanmakta. Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından geliştirilen ‘Küresel Malzeme Akış Veritabanı’na (Global Material Flow Database) göre, bu ülkeler birlikte dünya fosil yakıtlarının yüzde 54’ünü tüketiyorlar. Kurum tarafından oluşturulan haritada, en koyu kırmızı renkle işaretlenmiş üç ülke, en çok fosil yakıtı tüketenler. Tüketim denildiğinde bu durum hem ülke içinde bu kaynakların çıkartılmasını, hem ithalini hem de başka ülkelerden ihracının toplamını içermekte.

En çok fosil yakıt tüketenler belli oldu: Çin, ABD, HindistanBu üç ülke ele geçirebildikleri tüm enerji kaynaklarını dibine kadar kullanmaya kararlılar. Çünkü üçlü aynı zamanda dünyanın en çok nüfusuna sahip ülkeler. Çin, ABD ve Hindistan nüfusu toplandığı zaman, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 43’ünü oluşturuyorlar. Çin 1,38 milyar nüfusa sahip ve yıllık fosil yakıt tüketiminin yüzde 31’ini (yılda yaklaşık 4,7 milyar ton) gerçekleştirmekte. Bu da kişi başına yıllık 3,4 tona denk gelmekte.

ABD’de nüfus daha düşük olmasına rağmen, yılda kişi başına tüketilen fosil yakıtların miktarı bunun neredeyse iki katı (yaklaşık 7 ton). Fakat ABD’nin toplam tüketimi yılda yaklaşık 2 milyar ton ile Çin’e yaklaşamıyor bile.

En çok fosil yakıt tüketenler belli oldu: Çin, ABD, Hindistanİkisinin ötesinde bazı ülkeler var ki, kişi başına fosil yakıtların tüketimi 10 ton veya bunu da geçebiliyor. Bu yedi ülke ise Ekvator Ginesi, Estonya, Singapur, Katar, Trinidad & Tobago, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt olarak listelemiş. Bunların çoğunın aynı zamanda çok fazla fosil yakıt üreten ülkeler olduğu bilgisi de verilmekte.

Dünyanın kişi başına yıllık en fazla fosil yakıt tüketen ülkesi olma başarısını ise Ekvator Ginesi yakalamış durumda. 1,2 milyondan fazla nüfusa sahip bu küçük ülkede, kişi başına yıllık tüketim 18 ton olarak saptanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.