btbilgi

Afrika kıtasındaki ülkeler teknolojik olarak her ne kadar birçok başka ülkeden geri durumda olsa da, genele yaklaşmış sektörler de mevcut. Bunların başında mobil cihazlar ve akıllı telefonlar geliyor. Mobil cihazlarla birlikte mobil ödeme yöntemleri çoğu Afrika ülkesinde kullanılmakta. Bir araştırmaya göre 2017 sonunda Sahra Altı Afrika bölgesinde 135 farklı mobil para hizmetinin toplam 122 milyon aktif hesabı bulunuyor. Ama bu kadar hızlı büyüyen bir sektör, SIM dolandırıcılığı gibi suçları da beraberinde getiriyor.

Operatörün telefon numaranızı suçluların kontrolündeki bir SIM kartına aktarmaya ikna edilmesine ‘SIM değişikliği dolandırıcılığı’ adı veriliyor. Kaspersky Lab’in verdiği bilgiye göre, bazı durumlarda operatörlerde çalışan kişilerin de suçlularla birlikte hareket ettiğine rastlanabiliyor. Gelen SMS mesajlarını farklı bir yere aktaran dolandırıcılar finansal hizmetler, sosyal ağlar, web e-posta servisleri ve anlık mesajlaşma uygulamalarına dadanmakta. Hatta saldırganların hesaplarınızı koruyan metin tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulama kontrollerini aşabildiği de aktarılmakta.

Bu tür saldırılar yalnızca kimlik bilgilerini veya SMS ile gönderilmiş tek kullanımlık parolaları çalmak için kullanılmıyor. Kurbanları maddi zarara uğratmak veya finansal hizmetlerdeki hesapları sıfırlamak için de devreye alınabilmekte. Böylece dolandırıcılar bankaların yanı sıra finansal teknoloji sağlayıcıları ve kredi birliklerindeki hesaplara da erişebiliyor. Dolandırıcılar bu yöntemi WhatsApp ile para çalmak için de kullanıyor. SIM dolandırıcılığı ile yeni bir telefona mesajları yükledikten sonra listedeki kişilerle iletişim kurarak acil bir durum için para isteyebiliyorlar.

Saldırılar nedeniyle oluşan zararın ise ülkeden ülkeye değişmekte olduğu ifade edilmekte. Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir kişinin SIM dolandırıcılığı sonucunda yaklaşık 1 milyon dolar kaybettiği saptanmış. Güney Afrika’da ise bir kurban 20 bin dolar zarara uğramış. Kaspersky Lab dolandırıcıların kurban başına ortalama 2 bin 500 – 3 bin dolar arasında para çalabildiğini söylüyor. SIM değişikliği yapmanın suçlulara maliyeti ise 10 ila 40 dolar arasında. Yani saldırganların operasyon başına elde ettikleri kazanç çok büyük oranlarda. Bu yüzden de son zamanlarda SIM değiştirme ile yapılan dolandırıcılıkların Afrika ve Orta Doğu bölgesini etkisine alarak Güney Afrika, Türkiye ve BAE gibi ülkelerde yükselmekte olduğuna dikkat çekilmiş. Güney Afrika Bankacılık Risk Bilgilendirme Merkezi (SABRIC) verilerine göre, SIM dolandırıcılığı geçtiğimiz yıl Güney Afrika’da iki kattan fazla artmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.