btbilgi

Fotoğrafçılık bir nesnenin veya manzaranın görüntüsünü, optik araçlar aracılığı ile kaydetmeye dayanır. Başarılı bir fotoğraf çekmek bu yüzden lenslere ve ışığa dayalı. Uzun mesafeden iyi fotoğraflar çekebilmek ise özel lensler ve donanımlar gerektirmekte. Bunlara şehir ortamlarındaki sis, hava kirliliği ve benzeri öğeler de eklenince iş iyice zorlaşıyor. Fakat dijital teknolojilerdeki yenilikler bunların hepsine çare olabilir. Bu konuda en yeni çalışmayı LIDAR ve optik mekanizmaları birleştiren bir grup Çinli araştırmacı gerçekleştirmiş.

Şangay’daki Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Zheng-Ping Li ve ekibi, sisli bir şehir ortamındaki nesneleri 45 kilometre uzaktan görüntüleyebilecek bir teknoloji geliştirmiş durumda. Bu teknoloji foton tarayıcılar ile imaj tanıma algoritmalarının birleşiminden oluşmakta. Optik yerine LIDAR (lazer bazlı mesafe ve nesne tarayıcı) teknikleri üzerine odaklanan ekibin çözümü, nesnelerden elde edilen veri noktalarını analiz edip kendi kendine imaj oluşturabilmekte.

LIDAR sistemi ile fotoğrafı çekilecek nesne, zarar vermeyen lazer ışınları ile aydınlatılıyor. Nesneden yansıyan ışınlar algılanıp bir harita oluşturulabilmekte. Burada çevreden gelen farklı fotonların da algılanıp tarama sürecini olumsuz etkilemesi söz konusu olabilir. Fakat biliminsanları bunu da çözmüşler. Aydınlatılan nesneden geri gelen ışınlar tarayıcıya belli bir sürede varıyor. Sadece belli sürede cihaza gelen fotonlar analizde kullanılıyor. Çevreden cihaza belli bir süre aralığı dışında gelen diğer fotonlar ise kaydedilmiyor.

Hedeften gelen fotonlar kaydedildikten sonra, özel bir algoritma bunları analiz etmeye başlıyor. Yapay zekadaki gelişmeler sayesinde artık çok küçük veri setlerinden bile sonuç elde etmek mümkün olabiliyor. Buradaki algoritmalar analizin ardından yeterli seviyede bir iki boyutlu görüntü oluşturabiliyorlar. Eğer cihaz nesnenin etrafından gelen fotonları da algılayacak biçimde optimize edilirse, üç boyutlu imajlar oluşturmak da olası denilmekte.

Nesneleri 45 kilometreden görebilen LIDAR destekli kameraAraştırma ekibi denemelerinde bu kamera cihazını Şangay’daki Chongming Adası’nda bir binanın 20’inci katına kurmuşlar. Hedef olarak ise 45 kilometre uzaktaki Pudong Sivil Havacılık Binası seçilmiş. Normal optik yöntemlerle çekilen fotoğrafların gürültü dolu ve hedef ayırt edilemez sonuçlar verdiği belirtilmekte. Buna sebep olarak da havadaki sisin ve kirliliğin yarattığı bozulma gösteriliyor. LIDAR sistemine dayalı kameradan gelen görüntüde ise binanın ana hatları ve pencereleri ayırt edilebiliyor.

Bu sistem henüz ilk aşamalarında ama ilginç bir potansiyele sahip. Özellikle havadan gözlem, uzaktan nesne algılama ve tanımlama projelerinde kullanılabileceği ifade edilmiş. Ekibin çalışma sonuçları bir bilimsel makalede ayrıntıları ile arşivlenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.