btbilgi

Akıllı telefonlar çağında her türlü görev için bir uygulama bulmak mevcut. Sigara içenler için de sigarayı bırakmaya destek verecek uygulamalar var. Bu türden sağlık odaklı uygulamalar genelde kullanıcılara rehberlik yapıp, çeşitli sağlık konularında öneriler verip yol gösterebiliyorlar. Fakat  bu uygulamaların çoğunun karanlık bir sır taşıdığı ortaya çıkartıldı. Bir çoğu kullanıcıların kişisel verilerini üçüncü parti şirketlere satıyormuş.

Bu konuda yapılan bir araştırma acı gerçeği bir kere daha yüzümüze vuruyor. Hassas verilerimiz hiç bir yerde ve kimsenin elinde güvende değil. Çalışmanın arkasındaki uluslararası ruh sağlığı uzmanları ekibi, insanların sigara bırakmalarına veya bundan kaynaklanan depresyonu atlatmalarına yardımcı olmak amacı güden 36 popüler uygulamayı incelemiş.

İncelenen uygulamalardan 33’nün kullanıcıdan topladığı çeşitli verileri belli sunuculara ilettiği saptanmış. Uygulamaların 29 tanesinin bu verileri Facebook veya Google servislerine gönderdiği de ortaya çıkartılmış. Yalnızca 12 uygulama gizlilik politikaları metinlerinde bunu yaptıklarını söylüyor. Geri kalanı ise veri satışlarını gizli tutması ile dikkati çekiyorlar. Araştırma ekibi tüm bulgularını ‘JAMA Network Open’ jurnalinde yayımladıkları bir bilimsel makalede açıklamışlar.

Raporun yazarlarından psikiyatrist John Torous, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış: “Dijital veriler hiç bir şekllde kaybolmuyor. Oluşan riskin büyük bir kısmı bu verileri kimin topladığını, daha da ötesinde ne zaman, nerede ve ne şekilde ortaya çıkacağını tam olarak bilmememizde yatıyor. Kişisel verilerimiz hr geçen gün daha fazla kötü niyetli kişilerin eline geçmekte gibi görünüyor.”

Raporda bu türden uygulamaları öneren sağlık profesyonellerinin, uygulamalardaki gizlilik politikalarına gözü kapalı güvenmemeleri önerilmekte. Mobil uygulamalar önerilirken veri paylaşımına ilişkin açıklamaların doğru veya yeterli olmadığı düşünülmeli deniliyor. Ayrıca uygulamların toplamakta olduğu verilerin, kendi gizlilik uygulamaları bile mütemadiyen sorgulanan başka ticari kuruluşlarla paylaşılabileceği varsayılmalı. Eğer mümkünse, veri transfer etme özelliği doğrudan incelemeye tabi tutulmuş uygulamaların önerilmesi tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.