btbilgi

Google inanılmaz bir rekabet bulunan akıllı telefon pazarında hala kendine sıkı bir parça elde etmeye çalışıyor. Bazı diğer markalar kadar başarılı olmasa bile, Android’in yaratıcısı olması itibarı ile yine de bazı avantajlara sahip. Firmanın 7 Mayıs tarihinde bir etkinlik ile yeni Pixel 3A ve 3a XL telefonlarını tanıtması beklenmekte. Sızan tasarım örnekleri her ne kadar bu ikisinde yenilikçi bir şey beklemeyi imkansız kılsa da, Google sonraki nesil cihazları için harıl harıl çalışmaya devam etmekte.

Bu çalışma o kadar sıkı bir şekle dönüşmüş ki, söylentilere göre sonraki Pixel akıllı telefonlar için Google içinde dahili üç ekip birbirileri ile yarışma halinde. Google’ın kendi Android One programı, cihazlarını rakiplerinkinden ayırt etmek için artık yeterli değil. Android One programına dahil akıllı telefonlar saf Android işletim sistemi kullanıyor ve tüm güncellemeleri anında alabiliyorlar. Fakat günümüzde akıllı telefonların görüntüsü ve özellikleri de en az işletim sistemleri kadar önemli.

Yeni Pixel telefon için Google ekipleri birbirleri ile yarışıyorPixel 3 ve 3 XL telefonları, tonla seçeneğin bulunduğu büyük bir pazarda ilk bakışta çok da çekici duran cihazlar değiller. Google da dahili tasarım ekiplerini birbirlerine kırdırarak bunu çözmeyi hedefliyor olabilir denilmekte. Google şimdiye kadar telefonlarında başka markaların kullandığı tasarım öğelerini (çerçevesiz ekranlar ve üstten çentikler) kullanmaktan çekinmiyordu. Fakat bu türden bir dahili rekabet çalışması, firmanın donanım ve tasarım konularında kendini farklılaştırmak istediğine işaret etmekte.

Google’un buna itiyacı da var, çünkü ana firma Alphabet’in 2019 ilk çeyrek raporu akıllı telefon bölümünün pek de iyi iş yapmadığını göstermiş durumda. Tam rakamlar halka açılmış değil, ama Alphabet’in CFO’su Ruth Porat’ın yıllar arası satış karşılaştırmasının başarısız bulunduğunu söylediği biliniyor.

Bunun tek sebebi Google’ın standart görünümlü akıllı telefonları değil tabi ki. Tüm dünyada telefon tüketicilerinin artık daha uzun sürelerde telefon değiştiriyor olması ve genelde lüks cihaz pazarında gözlenen küçülme eğilimi de sebeplerden bazıları. Google’ın 2018 yılı başında HTC’nin tüm akıllı telfon ekibini alması ne yazık ki etkisini kısa sürede olumlu yönde gösterebilmiş değil. Fakat firmanın donanımdan sorumlu müdür yardımcısı Ivy Ross şunu söylüyor: “Evrimleşme zamanı gelinceye kadar tüm tasarımlarımızın aynı dili konuşuyor olması önemli. Mutlaka evrimleşeceğiz ama değerlerimizi de koruyacağız. Aslında henüz yeni başlıyoruz diyebiliriz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.