btbilgi

Microsoft yapay zeka ve makine öğrenme konusunda devamlı yeni projeler geliştiren dev markalardan biri. Firma en son duyurusu ile, makine öğrenme sürecini basitleştirmeyi amaçlayan yeni servislerini sundu. Bunların arasında model oluşturma işlemini tamamen otomatikleştiren bir araç ile, model eğitmek ve yayımlamak için kod kullanmayan yeni bir görsel arayüz de var.

Makine öğrenme konusu yeni başlayanlar için epey zor olabilir. En temel işlemler için bile ciddi bir uzmanlık gerektirmekte. Fakat Microsoft kodlama bilmeyenlerin bile bu araçları kullanabilmesini amaçlamakta. Yeni sunulan servisler kodu arka planda gizleyerek makine öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

İlk servis, bulut sistemi Azure’nin otomatik makine öğrenme aracı için yeni bir arayüz. Bu araç sayesinde model oluşturmak bir veri kümesini yüklemek ve hangi değeri tahmin edeceğini söylemek kadar kolay olabiliyor. Kullanıcıların tek bir kod satırı yazmasına bile gerek kalmıyor. Arka planda modellerin daha doğru çalışmasını garantileyen bir dizi yeni algoritma ve optimizasyon bulunmakta. Her ne kadar bu servis otomatize çalışıyorsa da, geliştiriciler ve veribilimciler tüm süreci kolayca istedikleri gibi kontrol edebilecekler.

Microsoft’dan sürükle-bırak şeklinde makine öğrenme aracıBiraz daha fazla kontrol isteyenler için ise, Azure Machine Learning servisine yeni bir görsel arayüz eklenmiş. Bu araç Microsoft’un eski görsel makine öğrenme aracı olan Azure ML Studio’nun en iyi özelliklerini kolay idare edilbilir bir metodla birleştiriyor. Azure Machine Learning daha önceki servislerin üzerinde çalışacak. Bu sayede varolan sisteme güvenlik, dağıtım ve yaşam döngüsü yönetimi özelliklerini ekleyecek. Servis verileri temizlemek, farklı algoritmalar yardımıyla modelleri eğitmek, modelleri değerlendirmeye sokmak ve son olarak da üretime almak için kolay bir arayüz sağlayacak.

Microsoft’dan sürükle-bırak şeklinde makine öğrenme aracıBu ilk iki hizmet makine öğrenme alanında halen amatör olanları hedeflemekte. Microsoft bunların ötesindeki projeler için ise, Azure Machine Learning’de barındırılan yeni ML defterlerini (notebooks) devreye sokuyor. Bunlar önceden paketlenmiş Azure Machine Learning Python SDK desteği sunmaktalar. Firma bunları güvenli ve kurumsal kullanıma hazır bir ortam olarak tanımlamakta. Geliştiriciler böylece sıfırdan bir ortam hazırlamakla uğraşmayacak ve gerekli her türlü bulut kaynağından direk şekilde faydalanabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.