btbilgi

İnternet ve mobil cihaz kullanımının artması, tüketilen veri miktarında çok büyük artışlara yol açmakta. Halen dünya çapında kullanılan internet kapasitesinin büyük bölümü ise video yükleme ve indirme/izleme için kullanılmakta. Sürekli artan video tüketimi, medya ve yayıncılık sektöründeki firmaları da geleceğe dönük önlemler almaya zorunlu bırakıyor. Bu sektörlerdeki firmalar için dijital dönüşümün bir parçası da, CDN ve yerel veri merkezlerindeki bulut teknolojilerinin değerlendirilmesi.

Veri merkezi hizmetleri sunan Radore yeni bir raporunda, yerel veri merkezlerine geçmekte olan ana müşterilerden bazılarının medya ve eğlence sektörü şirketleri olduğuna dikkat çekiyor. Raporda bu alanda yapılan bazı araştırmalar ele alınmakta. Mesela Cisco Visual Networking Index verilerine göre, 2021 yılında tüm dünyanın internet trafiğinin yüzde 80’inin video içeriğe sahip olunacağı öngörülmekte. İnternet üzerinden izlenen video trafiğinin yüzde 71’i ise CDN (İçerik Dağıtım Ağı) hizmetleri aracılığı ile gerçekleşebilir.

Özellikle medya ve yayıncılık sektöründe yoğun şekilde kullanılan video ve fotoğraf gibi yüksek boyutlu verilerin iletilmesinde yerel veri merkezlerinin öneminin her geçen yıl artmakta olduğu aktarılıyor. Aslında küresel medya şirketleri bu dev yapıyı ayakta tutmak için sıfırdan kendi veri merkezlerine de yatırım yapabilirler. Fakat hem donanım/depolama maliyetleri, hem de tüm sistemlerin düzgün çalıştığını garantileyecek kalifiye elemanların giderek artmakta olan maliyeti bu çözümleri giderek daha verimsiz hale getirmekte.

Radore raporunda profesyonel veri merkezlerinden hizmet almanın, medya ve yayıncılık şirketleri için giderek daha mantıklı hale geldiğini söylüyor. Şehrin merkezinde yer alan yerel veri merkezlerinin, veri aktarımında yaşanan coğrafi dezavantajları ortadan kaldırmakta olduğu raporda belirtilmiş. Profesyonel veri merkezlerinin artan talebe anlık olarak yanıt verebilen, ölçeklenebilir altyapılar sağlıyor olması, veri akışında kesintiyi göze alamayacak olan sektör şirketlerinin işine gelmekte.

Bulut bilişim teknolojilerinin de internette video sunma noktasında aktif olarak kullanıldığı ifade edilmekte. Araştırmalara göre medya sektöründe bulutun kullanımı şu şekilde özetlenmiş:

  • Prodüksiyon ve video düzenleme ekiplerinin çoğunluğu bulut teknolojilerini kullanırken, yayıncılar fiziksel sunucu ve hibrit altyapılara yöneliyor.
  • Arşivleme, en önemli bulut kullanım sebeplerinden biri olarak öne çıkarken, maliyet avantajı sunulan en önemli fayda olarak görülüyor.
  • Medya dosyalarının anlık kullanım için depolanması veya uzun vadede arşivlenmesi için genel bulut depolama çözümleri tercih ediliyor.
  • Genel bulutta geçiş süreçlerinde kullanıcılar çoğunlukla fiyat/performans oranına dikkat ediyor. Yerel veri merkezleri ise yerel para birimi üzerinden fiyatlandırma yaptıkları için daha sağlıklı maliyet öngörüsü sunuyorlar.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.