btbilgi

Uzun yıllardır UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorları arasında yer alan Mastercard, futbol ve şehirlerin gelişimi arasındaki ilişkiyi inceliyor. Bu konuda bilgi edinmek ve fikirleri tespit edebilmek için ‘University Campus of Football Business’ kurucularından Paul Fletcher’ın kaleme aldığı bir araştırma gerçekleştirilmiş. Buna göre 2060 yılına kadar Avrupa’da stadyum merkezli devasa bir akıllı şehir kurulması mümkün olabilir.

Çalışma mevcut ve inşası devam eden futbol stadyumları bulunan Avrupa şehirlerinde, stadyum çevresinde oturan 2 bin kişi ile yapılmış. Buna göre ortalama bir stadyum, bulunduğu şehrin ekonomisine 585 milyon Euro’ya varan katkı sağlayabilmekte. Araştırma kapsamında UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ne ev sahipliği yapan Londra, Milano ve Kiev’in harcama verileri de incelenmiş. Sonuçlara bakılısa büyük şehirlerde maç günü yapılan harcamalar, bir önceki sene aynı dönemde yapılan harcamaların iki katına kadar çıkabiliyor.

Araştırma ayrıca şehrin futbol takımının başarısının, futbola yapılan yatırım ile doğru orantılı olduğunu da göstermekte. Futbolun insanlarda yüksek bir aidiyet ve birlik ruhu oluşturduğu ise çalışma raporundan elde edilen bir başka sonuç. Araştırmaya katılan her beş kişiden birinin konuşmayı en sevdiği konunun futbol olduğu saptanmış. Ayrıca beş kişiden biri insanları biraraya getirip bir komünite kurmak için, futbolun dinden daha iyi bir araç olduğuna inanıyor.

Yapılan analizler doğrultusunda oluşturulan öngörüler, 50 yıl içerisinde Avrupa’nın mevcut büyük havalimanlarından birine yaklaşık 80 dakikalık mesafede bir futbol şehrinin kurulmasının muhtemel olduğuna işaret ediyor. Bu özel projedeki dev stadyum yaklaşık 800 milyon Euro’luk yatırım ve son teknoloji kullanılarak inşa edilecek. Stadyumun çevresinde hastaneden okula, ulaşım ağından alt yapıya hatta kolluk kuvvetlerine kadar tamamen kendine özel sistemlerin kullanıldığı 200 bin nüfuslu akıllı bir şehrin hayata geçirilmesi söz konusu.

Bu futbol şehrinin kendine özel üniversitesi, oteli, yurdu, eğlence mekanları, basketboldan tenise, boksa kadar farklı disiplinlere yönelik kapalı spor salonları olması, fuar alanı ve konferans salonları bulunması öngörülüyor. Araştırmada, oluşan bu yeni modelin futbol kulübü sahipliğinin ötesinde bir şeyler yapmak isteyen yatırımcılar tarafından finanse edebileceği tahminleri de yer almış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.