btbilgi

Dron tabanlı fotoğrafçılık yıllardır giderek büyüyen bir sektör. Bu uçan yenilikçi araçlarla havadan elde edilen görüntüler her türlü işte ve sporda kullanılabiliyor. Dolayısı ile dronların kendileri de giderek daha profesyonel olmaya başladı. Özelleşmiş uçan kamera dronlarında ise Spry isimli bir araç aralarından sıyrılmakta.

Çin merkezli startup Swellpro zaten su geçirmeyen dronlar üreten bir firma. Yeni Spry ise tasarımlarının sonucusu ve en gelişmişi. Bu helikopter dron su sporu yapanları yüksek kalitede videoya çekmek için planlanmış. Spry uçuyor, yüzüyor ve kullanıcısını kendi kendine takip edebiliyor. Rüzgar ve suyu üzerinden rahatça atabilmesi için aerodinamik bir forma sahip dronda, özel kaplamalı su geçirmeyen motorlar mevcut.

Spry’ın dış yüzeyi su girmemesi için neredeyse tamamen kapalı. Fakat motorların ve içindeki elektronik aksamın fazla da ısınmaması gerekli. Bunun için su girişini önlerken aracın içini havalandıran özel bir kapak tasarlanmış. Kapak tasarımı sayesinde, havalandırma için kapak açıldığında gövdedeki su iç aksama giremiyor. Ayrıca içerideki ısıyı dışarı daha kolay atabilmek için bir alüminyum soğutucuya da sahip.

Bu ilginç dron otonom modda kullanıcısını imaj tanım özelliği sayesinde takip ediyor ve kendi kendine kayıt alıyor. Elle idare modunda ise yüksek performanslı motorlar sayesinde saatte 70 kilometre hıza kadar çıkabilmekte. Ayrıca suda aynı havada olduğu kadar rahat hareket edebilmekte. Suya iniş yaptığında sanki küçük bir tekne gibi ilerliyor ve takibi bırakmıyor.

Spry: Su sporlarını 4K kayıt için tasarlanmış özel dronÜzerindeki 4K kamera birimi ile hem su sporlarını hem de suyun altındaki doğal yaşamı aynı kalitede yakalamak söz konusu. Kamera aracın su geçirmez polikarbon kubbesinin içinde duruyor. Bu kubbede optik bozulmayı, güneşin ve sudaki dalgaların yaratacağı yansımaları engellemek için karartılmış bölümler bulunmakta. Kullanıcısı, dronun kendi gibi su geçirmez uzaktan kumandasındaki ekranda da kameranın bakış açısını görebiliyor.

Spry: Su sporlarını 4K kayıt için tasarlanmış özel dronKameranın kendisi ise doğala yakın görüntüler için balık gözü bozulmasını en aza indiren bir mercekle eşleştirilmiş, Sony 1/2.3” CMOS sensör kullanmakta. Kamera saniyede 30 kare hızında 4K video ve 12 megapiksel fotoğraf çekebilme özelliğine sahip. Spry yakaladığı görüntüleri saniyede maksimum 64 MB hızında dahili depolama alanına saklıyor. Bunun dışında su sporları aksiyonunu yakalamak için kameranın elektronik imaj sabitleme özelliği bile var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.