btbilgi

Sanal gerçeklik gözlükleri artık eğlenceden eğitim ve üretime kadar birçok alanda kullanılmakta. Hala en büyük pazar eğlence ve oyunlar, fakat özellikle otomotiv tasarımı başta olmak üzere diğer endüstrilerde de kullanıldığını görüyoruz. Bu pazarın en büyük isimlerinden biri olan HTC, sonunda Vive ve Vive Pro sanal gerçeklik gözlüklerini resmi olarak Türkiye’de piyasaya sunuyor. Mayıs ayında kullanıcılarla buluşacak ürünlerden Vive 6 bin 499 TL, Vive Pro Starter Kit 10 bin 499 TL ve VIive Pro Fullkit ise 12 bin 499 TL (KDV dahil) fiyat etiketleriyle satışa sunulacak.

Sanal gerçeklik ile son zamanlardaki önemli gündem maddelerinden biri olan dijital dönüşüm de yeniden tanımlanıyor. Eğitimden üretime pek çok farklı endüstri, HTC Vive ile geliştirdikleri çözümler ile maliyetlerini düşürüyor, verimliliklerini artırıyor ve rekabette farklılaşıyor. Şimdiye kadar HTC Vive ile işini dönüştüren firmalar arasında Volkswagen, Warner Bros, BMW, IKEA, Bayer, Stanford Üniversitesi gibi önemli kurumlar yer almakta.

HTC’nin Vive ve Vive Pro sanal gerçeklik gözlükleri Türkiye’deHTC Vive

Vive’da her biri 1080 x 1200 piksel (toplamda 2160 x 1200 piksel) olmak üzere 9,14 cm’lik (3,6″), 90 Hz yenileme hızında, 110 derece görüş açılı iki OLED ekran ve dahili mikrofonlu kulaklık bulunuyor. Ayrıca esnek bant, numaralı gözlükle beraber kullanma imkanıyla birlikte; kullanım sırasında konforu artıran yüz yastığı (ürüne dahil) ve (VR’dayken artırılmış gerçeklik senaryolarını kullanma veya gerçek dünyaya göz atma imkanı veren) ön kamera gibi özelliklere sahip. VIVE da ayrıca, bir kez şarj edilince 6 saate varan sürelerle kullanılabilen kablosuz bağlantılı ve titreşimli geribildirimli iki kontrolör ile iki tane tutturmalı baz istasyonu bulunuyor.

HTC Vive Pro

Vive’ın gelişmiş modeli olan, VR profesyonellerine eksiksiz ve ayrıcalıklı bir deneyim sunan Vive Pro’da bulunan ikili OLED ekran, orijinal gözlüğün çözünürlüğünü yüzde 78 artırarak toplam 2880 x 1600 çözünürlükle daha iddialı daha net bir görüntü sağlıyor. Görüntü kalitesinin yanı sıra, Vive Pro’da ayrıca gerçeklik hissini ve ses deneyimini bir üst seviyeye çıkartan, eskiye göre daha da konforlu bir kullanım sağlayan başlık üzerine konumlanmış ve yerleşik amfiye sahip yüksek performanslı kulaklıklar da yer alıyor. Bu iyileştirilmiş görüntü ve ses özellikleri kullanıcılara daha net bir sanal gerçeklik deneyimi yaşatarak bugün piyasadaki en gerçekçi ve kapsayıcı VR deneyimini sunuyor. Vive Pro paketinde kulaklık, iki kablosuz kontrolör ve daha geniş oda ölçeği kapasitesine sahip iki iyileştirilmiş SteamVR baz istasyonu bulunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.