btbilgi

Dünya çapında tek kullanımlık plastiklere karşı büyük bir bilinçlenme hareketi devam etmekte. Bazı ülkeler veya şehirler bu türden ürünlerin kullanımını yasaklarken, plastik ürünlere karşı alternatif ürünler ortaya çıkıyor. Bu yaklaşıma ilginç örneklerden biri 29 Nisan tarihinde düzenlenen Londra Maratonu’nda görüldü. Maraton koşucularına plastik şişe ile su yerine, 30 bin’den fazla yenilebilir içecek kapsülü dağıtıldı.

Ooho adındaki bu yenilebilir kapsüller, Royal College of Art mezunu Rodrigo Garcia Gonzalez ve Pierre Paslier tarafından tasarlanmış. İkili kurdukları Londra merkezli startup Skipping Rocks Lab’de bu ürünü geliştiriyorlar. Londra Maratonu’ndaki dağıtım ise, Ooho kapsüllerinin bugüne kadarki en büyük denemesi olmuş. Maraton boyunca verilen kapsüller enerji içeceği Lucozade Sport Orange ile doluymuş.

Verilen bilgiye göre 2018’deki maratonda, koşucular ve izleyiciler tarafından kentin sokaklarına yaklaşık  760 bin plastik şişe atılmış. Organizasyon komitesi 2019’da bu sayıyı 215 bin civarına düşürmeyi planlamış. Bu planın bir parçası olarak da Ooho kapsülleri kullanılmış. Maraton boyunca toplam içecek istasyonu sayısı, dağıtılabilir kapsüller de dahil olmak üzere 26’dan 19’a düşürülmüş. Ayrıca iki istasyonda da biyoçözünebilir bardaklarla içecek dağıtılmış.

Ooho kapsülleri su yosunundan imal ediliyor, biyolojik olarak parçalanabiliyor ve çevreye zarar vermiyor. Kapsülü isterseniz ağzınıza atıp bütün olarak tüketebilirsiniz. Veya içindeki sıvıyı serbest bırakmak için ısırıp içebilirsiniz. Eğer kapsülü yutmak zor gelirse atmanızda sakınca yok. Çünkü atılan ambalaj yaklaşık dört ila altı haftada (bir meyve parçası ile neredeyse aynı sürede) doğada çözülebiliyor. Bu materyal en yaygın kullanılan biyoplastiklerden biri olan PLA’dan çok daha hızlı ayrışması ile dikkat çekiyor.

Tasarımcılarından Gonzalez geliştirdikleri ‘Notpla’ ambalaj materyali ile ilgili, Design Indaba konferansında şu bilgileri vermiş: “Gerçekten çok basit çünkü ürün sadece bir zardan oluşuyor. Doğa bu türden zarları, birşeyleri saklamak için minimum miktarda malzeme kullanımı ile gerçekleştirir. Yosun bu iş için inanılmaz bir kaynak. Üretiminde tarım arazileri kullanılmıyor, sulamanıza veya gübre kullanmanıza gerek kalmıyor.”

Ooho kapsüllerinin üretildiği Notpla materyali karton gıda ambalajlarında su geçirmez ve yağ geçirmez bir kaplama olarak da kullanılabilecek. Kapsüllere sadece su değil, her türlü içecek koymak mümkün. Skipping Rocks Lab bunu gösterebilmek için de genellikle içiecek markaları ile çalışıyor. Daha önce çeşitli müzik festivallerinde kapsüllerde kokteyl sunulmuş. Kapsüller ayrıca ketçap ve diğer soslar için poşet olarak da kullanılmış. Kapsüller çoğu zaman firma tarafından geliştirilen bir imalat makinesi ile direk sahada üretilebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.