btbilgi

İnternet üzerinde profesyonel işler için kullanılabilecek milyonlarca görsel bulunmakta. Web sayfalarında, akademik çalışmalarda ve sosyal medyada değerlendirmek için bu görsellerin bazıları paralı aboneliklerle, bazıları da ücretsiz şekilde elde edilebiliyor. Creative Commons lisansı da bu görsellerin bazılarının, sahiplerine ithafta bulunarak kullanılabilmesini sağlamakta.

Kar amacı gütmeyen Creative Commons (CC) kuruluşu, geliştirmekte olduğu ve iki senedir beta testi yapılan yeni görsel arama motorunu devreye soktu. Bu arama motoru özel lisanslı görsellerin daha kolay aranıp kullanılabilmesini sağlamak amacı güdüyor. Verilen bilgiye göre arama motoru üzerinden 300 milyon adetten fazla imaja ulaşılabilmekte. Bu imajlar birden fazla koleksiyonun indeklenmesi ile oluşturulmuş durumda.

Normalde Google ve Flicker gibi arama motorları CC telifli görsel aramayı sağlıyordu. Ama Creative Commons kendi sitesi üzerinden de yüksek miktarda trafik alıyormuş. 2017 yılında sitenin her ay 60 bin’den fazla ziyaretçi tarafından gezildiğini görünce, bu arama motorunu inşa etmeye karar verilmiş. Kurumun başkanı Ryan Merkley, “Bu görsellere erişim için tek bir web sitesi bulunmuyordu. Niyetimiz bu kaynakların daha verimli kullanılabilmesi, o yüzden de bu adımları atıyoruz” açıklamasını yapıyor.

Görsel arama motorunun halka açılmadan önce güncellendiği bilgisi veriliyor. Böylece arama işlevinin hem daha hızlı hem de daha başarılı sonuçlar getirmesi söz konusu. Arama motorunun ilk beta sürümünde 9,5 milyon görsel aranabiliyormuş. Şimdi ise aralarında Flickr, 500px, Rijksmuseum, New York Halk Kütüphanesi, Metropolitan Sanat Müzesi, Cleveland Sanat Müzesi, Behance ve DeviantArt gibi isimleri bulunduğu 19 kaynaktan arama yapılabiliyor. Ayrıca arama fonksiyonu ile, Thingiverse üzerindeki CC0 lisanslı 3D modellere bile erişilebiliyor. Kurumun hedeflediği yeni kaynaklar arasında Europeana ve Wikimedia Commons gibi büyük koleksiyonlar da bulunmaktaymış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.