btbilgi

Bulut temelli personel yönetim firması Kolay İK, Türkiye’de ve dünyada yapılan araştırmalar doğrultusunda kadın yöneticiler konusunu ele alan bir rapor hazırladı. Dünyada ve Türkiye’de kadın yönetici oranlarına dair Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Dünya Bankası’nın, Grant Thornton ve McKinsey gibi araştırma kuruluşlarının yayımladığı veriler bu çalışmada ele alınmış durumda.

Rapora göre kadın yönetici oranları her geçen sene artış göstermekte. Yine de hala yönetici konumlarındaki erkeklere kıyasla düşük seviyelerde olduğuna dikkat çekiliyor. Diğer ilginç bir bilgi ise, kadın yöneticilerin oranı yüksek olan şirketlerin daha iyi finansal performans sergiliyor olması.

TÜİK’in 2019 yılı Ocak dönemi verilerine göre, ülkemizde 15 yaş ve üzeri toplam nüfus içindeki kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 33,6. Bu oranın erkeklerde ise yüzde 71,1 olduğu belirtilmekte. Dünya ülkelerinden verilen örneklerde, İzlanda’nın kadın nüfusunun iş gücüne katılım oranı yüzde 83 ve Meksika’nın ise yüzde 49 olarak rapor edilmekte.

Bağımsız denetim şirketi Grant Thornton’un 35 ülkeden 2 bin 500’den fazla katılımcıyla yaptığı araştırmada, 2018 ‘de Türkiye’deki kadın yöneticilerinin oranı yüzde 27 olarak açıklanmış. Bu oranın dünya ortalamasında yüzde 24 olduğu aktarılmakta. Türkiye kadın yönetici oranı ile yüzde 25’lik Kanada, yüzde 23’lük Almanya, yüzde 22’lik İngiltere, yüzde 21’lik Amerika ve yüzde 19’luk Hollanda’dan daha iyi durumda gibi görünüyor.

Ancak Dünya Bankası’nın ‘Girişimcilik Araştırması‘ incelendiğinde, Türkiye’de çoğunluğu kadın yöneticilerden oluşan şirketlerin oranı yalnızca yüzde 0,3. Ayrıca Türkiye bazı gelişmiş ülkeler göre iyi konumda olsa bile, bir araştırmaya göre dünya çapında 35 ülke arasında 22’inci sırada yer alıyor. En az kadın yönetici oranına sahip ülke ise son sıradaki Japonya olarak gösterilmekte.

2019 yılının Mart ayından Grant Thornton tarafından yayınlanan ‘İş Dünyasındaki Kadınlar’ (Women in Business 2019) adlı raporda, kadın yöneticilerin uzmanlık alanları incelenmiş. Araştırmaya göre en fazla kadın yöneticinin bulunduğu alan yüzde 43 ile insan kaynakları. Bunu yüzde 34 ile finans, yüzde 20 ile pazarlama, yüzde 18 ile operasyonel süreçler ve yüzde 17 ile satış takip ediyor.

McKinsey tarafından yayınlanan ‘Diversity Matters’ raporuna göre ise, şirket bünyesindeki kadın ve erkek çalışan oranlarında birbirine yakın sayıları yakalayabilen şirketlerin finansal başarıları sektörlerindeki diğer şirketlere göre yüzde 15 daha iyi. Rapor üst yönetim ekiplerinde kadınların yer almasının şirketlerin çalışan motivasyonuna ve finansal performansına birçok olumlu katkısı olduğunu gözler önüne sererken, şirket karlılıklarının da kadın iş gücü artışı sayesinde yüzde 7 oranında arttığını ortaya koyuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.